Kardemir D Hisse Yorumu / Ekinciler Yatırım – (09.09.2013)

Kardemir D Hisse Yorumu

Hisse Fiyat 1,00 
Hedef Fiyat 1,30

• Mali Analiz: Kardemir, 2013 ikinci çeyrekte kar beklentilerinin aksine 35 milyon TL net zarar açıkladı. Sirket geçen yılın aynı döneminde 64 milyon TL net kar açıklamıstı. Zarar açıklamasının en büyük nedeni ise sirket ile Çelik 6s Sendikası arasında ve 2011 ile 2012 yılını kapsayan Toplu 6s Sözlesme görüsmelerinin 17 Mayıs’ta sonuçlanmasının ardından sirket isçi ücretlerine %47.1 oranında zam artısı yaptıgını açıklamıstı. Kardemir bu toplu is sözlesmesine baglı olarak personeline 38.2 milyon TL ücret farkı ödemistir. Sirketin 2013/06 dönemi satıs gelirleri ise

• Enerji Santrali Yatırımı_20.08.13_ Sirket kapasite artırımı hedefleri kapsamında, 2010 yılı içerisinde yatırımına baslanan 50 MW Gaz Yakıtlı Enerji Santralinin montaj çalısmaları tamamlanmıs olup isletmeye alma ve test üretim çalısmalarına baslamıstır. Tesisin ticari olarak anılan kapasitesine yılsonu itibari ile ulasılmıs olması planlanmaktadır.

• Kardökmak A.S. “Lokomotif ve Vagon Tekerlegi &malatı” Sözlesmesi_15.07.2013_ Sirketin baglı ortaklıklarından Kardökmak A.S.’nin yatırım programı içerisinde yer alan 200.000 Adet/Yıl “Lokomotif ve Vagon Tekerlegi 6malatı” projesine ait ihale sonuçlanmıs olup, konusunda uzman yabancı bir firma ile ön sözlesme imzalanmıstır. 32 ayda gerçeklesecek olan bu tesis 30 dönümlük arazi üzerinde kurulup yılda 200 bin vagon ve lokomotif tekeri yapmayı hedeflemektedir.

• Kok Fabrikası Yatırımı Bitmek Üzere_ Kok fabrikasında mevcut 100 fırını bulunan sirket, 70 fırınlık daha ilave ile artık dısarıdan kok almayacak ve dısarıya kok satabilir durumda olmayı planlamaktadır.

• Kapasite Artısı Olumlu_ Kardemir’in sıvı çelik kapasitesi devam eden yüksek fırın ve çelikhane yatırımlarının etkisiyle mevcut durumdaki 1.8 milyon ton düzeyinden 2014 yılında 3.4 milyon tona yükselmesi beklenmektedir. Sirketin ayrıca
2015 yılında devreye girecek kangal tipi haddehanesi de degerlemeye alındıgında 2014-2016 döneminde gelirlerinde ciddi bir artıs beklenmektedir.

• Hedefler_ Türkiye’nin ulusal demiryolu agının 2023 yılına kadar toplam 45 milyar $rlık yatırım dahilinde 10 bin km yüksek hızlı ve 4 bin km geleneksel demiryolu insaası ile 26 bin km’ye ulasması hedefleniyor. Bu dogrultuda sirketin gerek yurt içerisinde gerekse komsu ülkelerdeki demiryolu yatırımlarından uzun vadede olumlu etkilenecegini beklemekteyiz. Yılda 3 milyon ton üretim hedefi bulunan sirketin su an fiili üretimi 1 milyon 900 bin ton arasında devam etmektedir.

• Degerlendirme: Ray satıslarındaki artısın Kardemir’in marjlarını orta ve uzun vadede olumlu destekleyecegini düsünmekle birlikte isçilere ödenen ücret farkı nedeni ile zarar açıklayan sirket hisseleri için hedefi fiyatımızı 1,30 TL olarak revize edip KRDMD hisseleri için “Mevcut Pozisyonların Korunması” önerimizi korumaktayız.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Ekinciler Yatırım Araştırma

Tüm Kardemir D hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir