Kahin Roubini’den Yunanstan Kirizi’ne Çözüm Önerisi

Nouriel Roubini, Yunanistan’ın krizden çıkması için tek çözümün Euro’dan çıkmak olduğunu söyledi.

Yunan düşünce kuruluşu Intelligence Squared (IQ2) ile BBC World News tarafından düzenlenen ve Gazeteci Zeinab Badawi’nin yönettiği tartışmada “Yunanistan iflas açıklayıp Euro’dan çıkmalı mı?” sorusuna yanıt arandı.

Kriz kahini olarak anılan New York Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Nouriel Roubini, yaptığı konuşmada, ekonomik büyüme elde etmesi ve rekabetçiliğini tekrar kazanması gerekirken Yunanistan’a empoze edilen kurtarma paketlerinin ülkeyi daha büyük bir durgunluğa götüreceğini söyledi.

Yunanistan’ın krizden çıkması için AB anlaşmalarında olmadığı halde Euro’da devalüasyon yapılması ve reformları zamanla hayata geçirmesi gerektiğini ifade eden Roubini, şimdi geriye kalan tek çözümün Euro’dan çıkmak ve drahmiye dönmek olduğunu kaydetti. Roubini, böyle bir seçeneğin kolay olmayacağını ancak durumun yönetilebileceğini söyledi.
Haberin devamı ↓reklam

Londra Üniversitesi’nden Prof. Kostas Lapavitsas da, ülkenin iflas açıklamasından yana yaptığı konuşmada, böyle bir hareketin başta finansal kuruluşlar ve ticaret bazında kısa dönemde yansımaları olacağını ama uygun bir hazırlıkla bunun aşılabileceğini kaydetti.

İngiltere’nin eski Avrupa Bakanı Denis MacShane de, iflasa ve ülkenin Euro’dan çıkmasına karşı olduğunu ifade ettiği konuşmasında, drahmiye geçişle yapılacak bir devalüasyonun çözüm olmadığını, son üç yıl içinde İngiltere’de yapılan devalüasyonu örnek gösterdi.

Kaynak: ntvmsnbc.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir