İzmir, satılık konut fiyatlarıyla adından söz ettiriyor

İzmir’in gayrimenkul pazarında yaşanan hareketlilik konut fiyatlarını da etkilemeye devam ediyor.

Gerek satılık gerek kiralık emlak değerlerinin yükselme trendini sürdürdüğü İzmir, son bir yılda konut fiyatı artışında gösterdiği artış oranıyla son olarak 150 dünya şehri arasında sekizinci sıraya gelişiyle adından söz ettirdi. İngiliz gayrimenkul şirketi Knight Frank’in açıkladığı rapora göre İzmir, Haziran 2017 itibariyle son bir yılda yüzde 20’nin üzerinde konut satış fiyatı artışıyla dünyanın öne çıkan sekiz şehrinden biri oldu. İzmir gibi yıllık yüzde 20’nin üzerinde konut fiyat artışı yaşanan diğer şehirler ise Vusi, Toronto, Koçi, Hamilton, Reykjavik, Hong Kong ve Cengcou.

Üç büyükşehir arasında konut fiyatlarıyla önde

Zingat.com verilerine göre de üç büyükşehir arasında, 2017 yılının ilk altı aylık döneminde kiralık ve satılık konut fiyat oranlarının en çok arttığı şehir olarak açıklanmış; İzmir’de yılın ilk altı ayında satılık konut fiyatlarının yüzde 8, kiralık konut fiyatlarının ise yüzde 6 oranında yükseldiğine dikkat çekilmişti.

Zingat.com verilerine göre İzmir’de ortalama 100 metrekarelik bir konutun metrekare fiyatı 2 bin 435 TL seviyelerinde. Bu rakam 2016 yılı başında ise 1.989,57 TL idi.

Zingat Yatırım Rehberi değerlerine göre ise, bugün İzmir’de satılık konut fiyatı aylık olarak en çok artış gösteren ilçelerin başında yüzde 2.61’lik oranla Konak geliyor. Konak’ı yüzde 2.52’lik aylık artış oranıyla Çiğli takip ediyor. İzmir’in satılık konutta en yüksek aylık artışa sahip ilçeleri arasında üçüncü sırayı ise yüzde 2.35’lik oranla Güzelbahçe ve Gaziemir paylaşıyor.

Eylül 2017’de 1. el konut satışı 3 binin üzerinde

İzmir konut piyasasındaki canlılığın nedenlerinden biri de 4,2 milyonluk nüfusa sahip şehrin, aynı zamanda hem Anadolu şehirlerinden hem de İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerden göç almaya devam ediyor olması. Bu durum, İzmir’i markalı konut projelerinin de daha sık yükseldiği bölge haline getiriyor. Geride bıraktığımız Eylül ayında İzmir’de satışı gerçekleşen birinci el konut sayısı 3 bini geçti.

Son olarak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2017 yılı Eylül ayı konut satış istatistiklerine göre İzmir’in, ülke genelinde bu ay boyunca satışı gerçekleşen toplam 140 bin 298 adet konut satışında yüzde 5.4’lük paya sahip oldu. İzmir’de sadece Eylül 2017’de satılan konut sayısı 7 bin 575’e ulaştı.

Kaynak : www.zingat.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN