İTO Enflasyon Oranları / Nisan 2012

İstanbul’da Nisan ayında perakende fiyatlar yüzde 2,60 oranında, toptan fiyatlar ise yüzde 0,33 oranında arttı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından İstanbul için hazırlanan 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi’ne göre geçen ay, perakende fiyatlar aylık yüzde 2,60, Toptan Eşya Fiyatları Endeksine göre toptan fiyatlar da aylık yüzde 0,33 oranında artış gösterdi.

İTO tarafından hazırlanan fiyat indekslerinin, 2012 yılı nisan ayının bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırmasında, perakende fiyatlar yüzde 9,99 , toptan fiyatlar yüzde 9,13 oranında yükseldi.

Söz konusu indekslerde 24 aylık serilerden oluşan yıllık ortalama artış hesabına göre, Nisan 2012’de, 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi yıllık ortalama yüzde 7,89, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi yıllık ortalama yüzde 13,18 oranında arttı.

İstanbul’da geçen ay perakende fiyatlar yüzde 2,60’lık artış gösterirken, son 6 yılın en düşük ikinci nisan ayı enflasyonu gerçekleşti. Giyim,gıda ile kültür, eğitim ve eğlence gruplarında yapılan fiyat ayarlamaları enflasyonda etkili oldu.

İTO verilerine göre, perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan ve 2012 Mart ayında yüzde 0,59 oranında artış gösteren 1995 bazlı İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, nisan ayında yüzde 2,60 oranında yükseldi.

Söz konusu bu oran, nisan ayları itibariyle son altı yılın ikinci düşük enflasyon oranı oldu.

Nisan ayında giyim harcamaları grubunda yeni sezon ürünlerin devreye girmesi, gıda harcamaları grubunda yer alan bazı ürünlerin maliyet kaynaklı fiyat artışları enflasyon üzerinde etkili oldu.

Giyimde yüzde 33,49, kültür, eğitim ve eğlence harcamalarında yüzde 3,70, ev eşyasında yüzde 0,81, gıdada yüzde 0,78, sağlık ve kişisel bakımda yüzde 0,05 oranında artış, konutta yüzde 0,19, ulaştırma ve haberleşmede yüzde 0,10 oranında azalış kaydedildi.

Geçen yıl nisan ayında yüzde 4,86 olan yıllık perakende fiyat artış oranı, 2012 yılının aynı ayında önceki yıla göre yüzde 9,99 olarak gerçekleşti. Yıllık ortalama artış oranı ise 2011 Kasım ayından itibaren girdiği artış eğilimini devam ettirerek, 2012 Mart ayında yüzde 7,89 oranına ulaştı.

Toptan fiyatlar yüzde 0,33 arttı

Toptan fiyat hareketlerini yansıtan ve 2012 Mart ayında yüzde 0,67 oranında artan Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise nisan ayında yüzde 0,33 oranında artış gösterdi.

Yakacak ve enerji, madenler ile işlenmiş maddeler gruplarındaki ürünlerin fiyat hareketleri ile yurt içi ve yurt dışı borsalarına bağlı olarak ürün fiyatlarının artış göstermesi, inşaat malzemeleri ile kimyevi maddeler gruplarında bazı ürünlerde kaydedilen maliyet kaynaklı fiyat artışları, enerji ve akaryakıt ürünlerine yapılan fiyat ayarlamaları artışın ana nedenlerini oluşturdu.

Nisan ayında, yakacak ve enerji maddelerinde yüzde 1,71, madenlerde yüzde 1,65, işlenmiş madenler gurubunda yüzde 0,82, kimyevi maddelerde yüzde 0,33 oranında artış izlenirken, inşaat malzemeleri grubunda yüzde 0,09 oranında azalış gözlendi.

Gıda grubunda nisan ayı itibariyle kayda değer bir artış olmazken, mensucat grubunda fiyat değişimi izlendi.

Yıllık fiyat artış oranı, 2012 yılı nisan ayında bir önceki yıla göre yüzde 9,13, yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 13,18 olarak gerçekleşti.

”Euro bölgesindeki krizlerin soğutulması iyimserlik seviyesini arttırmıştır”

İTO’nun değerlendirmesine göre, 2012 yılının ilk üç aylık döneminde yurt dışı kaynaklı finans riskinin azalması tüm piyasalarda finansal yatırım yapma isteğini arttırdığı belirtilen değerlendirmede, şunlar kaydedildi:

”Euro bölgesinde İspanya, Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerden kaynaklanabilecek olası krizlerin EU Merkez bankası desteği ile soğutulması iyimserlik seviyesini arttırmıştır. Ancak yinede ABD piyasalarındaki ekonomik verilerin stabil olmaması, Çin;de sanayi üretiminin yavaşlaması ve enflasyonda artış olasılığı ile tüm dünya enerji piyasalarındaki fiyat belirsizlikleri gibi nedenler piyasaların henüz normalleşme sürecini tamamlamadığını göstermektedir.

Dünyada bu gelişmeler sürerken ülkemizde kriz olasılığını düşük tutmak için sıkı para politikası uygulamalarına devam edilmiştir. Ancak yurt dışı kaynaklı enerji fiyat artışları, emtia ve madenler piyasalarında oluşan fiyat hareketleri 2012 Nisan ayı enflasyon oranını etkilemiştir. Özellikle enerji fiyatlarından kaynaklı hareketlerin önümüzdeki dönemde de enflasyon üzerinde belirleyici rol oynamaya devam edebileceği düşünülmektedir.”

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir