İsviçre frangı rekor kırıyor

İsviçre frangı güvenli liman niteliğinden dolayı dolar, euro ve sterlin karşısında rekor kırıyor.

İsviçre frangı, Moody’s’in ABD’nin kredi notunu olası indirim için gözlem altına alması ve Fitch’in Yunanistan’ın kredi notunu en düşük seviyeye çekmesinin ardından yatırımcıların güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelmesi sonucu, dolar, euro ve sterlin karşısında rekor seviyelere çıktı.

İsviçre para birimi, Asya ve Avrupa hisse senedi piyasalarında görülen düşüşlerin ardından, 16 önemli para biriminin 11’i karşısında değer kazandı. Moody’s Investors Service, ABD’de borçlanma limitinin artırılamaması nedeniyle, kredi notunun düşürülebileceğini açıklamıştı. Fitch, Yunanistan’ın kredi notunu 3 basamak düşürerek “CCC”ye indirdi.

Societe Generale’in Londra ofisinden döviz analisti Sebastien Galy, ABD’nin norunun indirileceği korkusu, güvenli liman niteliğindeki para birimine güçlü geçişler getirdi” dedi ve “Euro grubunda herhangi bir not indirimi, bir şekilde çözüme gidildiği algılanmasının olmasından dolayı, piyasaları daha az etkiliyor. İsviçre frangını hareket ettiren faktör, dolar” yorumunda bulundu.

Kaynak: http://www.bloomberght.com/kuresel-piyasalar/haber/920503-isvicre-frangi-rekor-kiriyor

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir