İşte imar planı değişen 3 şehirde emlak fiyatları!

İmar planları; yöre halkının yaşadığı bölgede en iyi sağlık, oturma, çalışma, dinlenme, eğlence, ulaşım, yaşama koşullarında ve benzeri olanakların yanı sıra düşünülen en üst düzeyde yaşam koşulları sağlayacak çözümleri belirleyen tematik plan ve haritalardan oluşuyor. Dolayısıyla imar planı bir bölgedeki yapı, sosyal alan, yol ve arazi şartlarını belirliyor. İhtiyaç halinde bölgelerin imar planları değişebiliyor. En son imar planı değişen iller ise; Bolu, İzmir ve Elazığ oldu. Konuya ilişkin Resmi Gazete’de yayımlanan kararların detayları ise şöyle…

  • Bolu’nun Mudurnu ilçesi Kaygana Mahallesi sınırlarında bulunan bazı parsellerde gelişme konut alanı, ticaret alanı, belediye hizmet alanı, çocuk bahçesi ve oyun alanı, park ve yol kullanım kararları getirilmesine ilişkin hazırlanan imar planı değişikliğine onay verildi.
  • İzmir’in Bornova ilçesi Ergene Mahallesi’ndeki bin 959 metrekarelik alanı kapsayan parsel, geliştirme konut alanı, park ve yol kullanım kararları getirilmesine; Elazığ’ın Merkez ilçesi Kesrik Mahallesi’ndeki parsele ilişkin geliştirme konut alanı, cami alanı, trafo alanı, park ve yol kullanım kararları getirilmesine ilişkin imar planı değişikliği de onaylandı.

Peki imar planı değişen Bolu, İzmir ve Elazığ’da emlak fiyatları ne kadar? İşte Zingat.com Bölge Raporu’nun Ekim 2018 verilerine göre 3 şehirde satılık-kiralık konut fiyatları ve konut geri dönüş süreleri…  

Bolu
Bolu’da ortalama konut metrekare fiyatları 1.779 TL ve bu şehirde satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 133 bin 451 TL ile 222 bin 400 TL arasında değişiyor. Bolu’da 100 metrekarelik bir konutun ortalama kira fiyatı 689 TL. Konut geri dönüş süresi ise 22 yıl.

Elazığ
Elazığ’da ortalama konut metrekare fiyatları 1.408 TL ve bu şehirde satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 105 bin 620 TL ile 176 bin TL arasında değişiyor. Elazığ’da 100 metrekarelik bir konutun ortalama kira fiyatı 550 TL. Konut geri dönüş süresi ise 21 yıl.

İzmir
İzmir’de ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 997 TL ve bu şehirde satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 224 bin 786 TL ile 374 bin 600 TL arasında değişiyor. İzmir’de 100 metrekarelik bir konutun ortalama kira fiyatı 1.329 TL. Konut geri dönüş süresi ise 19 yıl.

Kaynak : www.zingat.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin