İstanbul Enflasyon Oranları / Şubat 2020

İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi 1995=100 Yönetici Özeti

 Perakende fiyatları yansıtan ve 2020 Ocak ayında % 0,58 artış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2020 Şubat ayında % 1,13 oranında artış göstermiştir.

 Şubat ayında; Ulaştırma ve Haberleşme harcamaları, Diğer harcamalar, Sağlık ve Kişisel Harcamalar, Kültür Eğitim ve Eğlence, Ev Eşyası harcamaları ve Gıda harcamalarında artış, Giyim ve Konut harcamaları gruplarında azalış izlenmiştir.

 2020 Şubat ayı fiyat indeksinin belirlenmesinde; Ulaştırma ve Haberleşme ile Diğer harcamalar grubundaki resmi fiyat artışları, Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamaları grubunda başta ilaçlar olmak üzere görülen madde artışları, Gıda Harcamaları Yaş Kuru Sebze ve Meyve alt grubunda mevsimselliğe bağlı, Et Balık ve Kümes Hayvanları grupları ile Dışarıda Yenen Yemek gruplarındaki yukarı yönlü fiyat değişimleri, Kültür, Eğitim ve Eğlence, Ev Eşyası ve Konut harcamaları gruplarındaki bazı maddelerde yaşanan fiyat değişimleri etkili olmuştur.

 Genel olarak, Ulaştırma, Dışarıda Yenen Yemek, Yaş Kuru Sebze ve Meyve, Yağlar Süt ve Süt Mamulleri, Sağlık ve Kişisel Bakım harcamaları gruplarında yukarı yönlü, Giyim ve Konut Harcamalarında aşağı yönlü fiyat değişimleri izlenmiştir.

 2020 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı % 12,95, Yıllık ortalama değişim oranı ise % 14,93 olarak gerçekleşmiştir.

İstanbul Ticaret Odası
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin