İstanbul Enflasyon Oranları / Şubat 2013

İstanbul Ticaret Odası 2013 Şubat Ayı İstanbul Enflasyon Oranlarını açıkladı.

2013 Ocak ayında % -0,18 oranında azalış izlenen, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, Şubat ayında % 0,49 oranında artış göstermiştir.

Şubat ayları itibariyle söz konusu indeks; 2011 yılında % 0,57, 2012 yılında ise % 0,84 oranında artış kaydetmişti.

2012 Şubat ayında % 0,62 oranında artış gösteren iki aylık değişim oranı, bu yılın aynı döneminde % 0,31 olarak gerçekleşmiştir.

2012 Şubat ayı bir önceki yılın aynı ayı ile mukayese edildiğinde % 10,15 olan yıllık değişim oranı, 2013 Şubat ayında % 7,61 olarak gerçekleşmiştir.
2013 Şubat ayı itibariyle on iki aylık ortalama artış oranı % 9,54 olurken, bu oran 2012 yılının aynı ayında % 7,01 olmuştu.

İndekste yer alan grup ve alt grupların bir önceki aya göre 2013 Şubat ayı değişim oranları ise aşağıdaki şekildedir.

Gıda Harcamaları grubu Şubat ayında % 1,59 oranında artış göstermiştir.
Artış izlenen alt gruplar; % 4,16 oran ile Tütün Alkollü ve Alkolsüz İçkiler, % 2,43 ile Et Balık ve Kümes Hayvanları, % 1,29 ile Yaş Kuru Sebze ve Meyveler, % 0,73 ile Yağlar Süt ve Süt Mamulleri, % 0,48 ile Çeşitli Hazır Yiyecekler, % 0,28 ile Dışarıda Yenen Yemek ve % 0,22 ile Ekmek ve Tahıllar grubu olmuştur.

Şubat ayında fiyatında artış izlenen gıda maddeleri; Pirinç, makarna, buğday unu, bisküvi, hamur tatlıları, kuru pastalar, yufka, çocuk mamaları, bulgur, dana ve koyun eti ile balık, sucuk, salam, sosis, kahvaltılık margarin, süt, sıvı yağlar, yumurta, yoğurt, kaşar peyniri, tereyağı, patates, kuru fasulye, soğan, mercimek, nohut, kuruyemiş, elma, mandalina, limon, armut, ayva, domates, sivri biber, salatalık, kıvırcık salata, kabak, lahana, havuç, maydanoz, yeşil soğan, karnabahar, zeytin, çay, toz ve kesme şeker, bal, akide şekeri, tahin helvası, reçel, tuz, hazır çorbalar, kısa ve uzun filtreli sigara ile kola, bira, gazoz ve meyve suları, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; tavuk, beyaz peynir, zeytinyağı, portakal, muz, ıspanak, pırasa, turp ve salça olmuştur.

Konut Harcamaları grubu Şubat ayında % 0,25 oranında artış göstermiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; Şehir şebeke suyu, badana boya işçiliği, fuel oil ve gazyağıdır.

Ev Eşyası Harcamaları grubunda % 0,17 oranında artış görülmüştür. Fiyatında artış izlenen maddeler; Ampul, kibrit, temizleme tozu, sabun, deterjan, çamaşır suyu, kâğıt malzeme, plastik ev eşyası, alüminyum ve çelik mutfak eşyaları olmuştur.
Giyim Harcamaları grubu Şubat ayında % -1,98 oranında azalış göstermiştir.
Azalış izlenen alt gruplar; % -9,49 oran ile Kumaşlar, % -5,99 ile Erkek Giyimi, Artış izlenen alt gruplar ise ; % 2,29 oran ile Çocuk Giyimi, % 0,13 ile Kadın Giyimi grubudur.

Giyim Harcamaları grubunda yer alan ürünlerin değişim oranlarında mevsimsel özellikleri nedeniyle indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıkları etken olmuştur.

Şubat ayında Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamaları grubunda % 0,15 oranında artış kaydedilmiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; kadın berberi, diş macunu, tuvalet sabunu, şampuan ve jilet olmuştur.

Ulaştırma ve Haberleşme Harcamaları grubunda % 0,78 oranında artış görülürken, Fiyatında artış izlenen maddeler; Benzin, şehirlerarası otobüs bileti ile taksi ücreti, Fiyatında artış izlenen madde; Boğaz köprüsü geçiş ücreti (KGS uygulamasından vazgeçilmesi) olmuştur.

Kültür-Eğitim ve Eğlence Harcamaları grubunda % -4,64 oranında azalış görülürken, Fiyatında azalış izlenen madde; Maç giriş ücreti’dir.

Diğer Harcamalar grubunda yer alan maddelerde Şubat ayında fiyat değişimi görülmemiştir.

İstanbul Ticaret Odası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir