İstanbul Enflasyon Oranları / Ocak 2020

İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi 1995=100 Yönetici Özeti

 Perakende fiyatları yansıtan ve 2019 Aralık ayında % 1,07 artış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2020 Ocak ayında % 0,58 oranında artış göstermiştir.

 Ocak ayında; Sağlık ve Kişisel Harcamalar, Diğer, Gıda, Ev Eşyası harcamaları gruplarında artış, Giyim, Kültür Eğitim ve Eğlence, Konut ile Ulaştırma ve Haberleşme harcamaları gruplarında azalış izlenmiştir.

 2020 Ocak ayı fiyat indeksinin belirlenmesinde; resmi fiyat artışları nedeniyle Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamaları ve Diğer Harcamalar gruplarında, mevsimselliğe bağlı olarak Gıda Harcamaları Yaş Kuru Sebze ve Meyve, Et Balık ve Kümes Hayvanları grupları ile Dışarıda Yenen Yemek gruplarında yukarı yönlü fiyat değişimleri, sezon indirimlerinin devreye girmesi ile Giyim harcamaları Kültür, Eğitim ve Eğlence harcamaları gruplarındaki bazı maddelerde yaşanan fiyat indirimleri etkili olmuştur.

 Genel olarak, Dışarıda Yenen Yemek, Yaş Kuru Sebze ve Meyve, Yağlar Süt ve Süt Mamulleri, Konut, Sağlık ve Kişisel Bakım harcamaları gruplarında yukarı yönlü, Giyim Kültür Eğitim ve Eğlence Harcamalarında aşağı yönlü fiyat değişimleri izlenmiştir.

 2020 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı % 12,78, Yıllık ortalama değişim oranı ise % 15,37 olarak gerçekleşmiştir.

İstanbul Ticaret Odası
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin