İstanbul Enflasyon Oranları / Ocak 2014

İstanbul Ticaret Odası 2014 Ocak Ayı İstanbul Enflasyon Oranlarını açıkladı.

İstanbul’da perakende fiyatlar 2014 Ocak ayında % 0,33 oranında artış gösterdi.

2013 Aralık ayında % -0,21 oranında azalış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2014 Ocak ayında % 0,33 oranında artış göstermiştir. Ocak ayları itibariyle söz konusu indeks; 2012 yılında % -0,22, 2013 yılında ise % -0,18 oranında azalış kaydetmişti.
2013 Ocak ayı bir önceki yılın aynı ayı ile mukayese edildiğinde % 7,98 olan yıllık değişim oranı, 2014 Ocak ayında % 7,59 olarak gerçekleşmiştir.

2014 Ocak ayı itibari ile yıllık ortalama artış oranı % 7,95 olurken, bu oran 2013 yılının aynı ayında % 9,76 olmuştu.

İndekste yer alan grup ve alt grupların bir önceki aya göre 2014 Ocak ayı değişim oranları ise aşağıdaki şekildedir.

Gıda Harcamaları grubu Ocak ayında % 2,70 oranında artış göstermiştir.

Artış izlenen alt gruplar; % 5,40 oran ile Yaş Kuru Sebze ve Meyveler, % 5,15 ile Tütün Alkollü ve Alkolsüz İçkiler, % 3,44 ile Et Balık ve Kümes Hayvanları, % 1,17 ile Çeşitli Hazır Yiyecek, % 1,08 ile Yağlar Süt ve Süt Mamulleri, % 0,76 ile Dışarıda Yenen Yemek, % 0,36 oran ile Ekmek ve Tahıllar grubu olmuştur.

Ocak ayında fiyatında artış izlenen gıda maddeleri; Pirinç, makarna, buğday unu, hamur tatlıları, kuru pastalar, yufka, bulgur, dana eti, tavuk, balık, sucuk, sakatat, salam, sosis, beyaz peynir, kahvaltılık margarin, süt, sıvı yağlar, yumurta, yoğurt, zeytinyağı, kaşar peyniri, tereyağı, patates, kuru fasulye, mercimek, nohut, kuruyemiş, elma, mandalina, armut, domates, sivri biber, salatalık, kıvırcık salata, kabak, lahana, maydanoz, yeşil soğan, karnabahar, turp, zeytin, çay, toz ve kesme şeker, salça, tahin helvası, reçel, hazır çorbalar, kısa filtreli sigara, rakı, yabancı sigara, bira, uzun filtreli sigara, gazlı içecekler ile meyve suları, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; bisküvi, çocuk mamaları, koyun eti, soğan, portakal, limon, muz, ayva, ıspanak, pırasa, havuç ve bal olmuştur.

Konut Harcamaları grubu Ocak ayında % 0,37 oranında artış göstermiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; Tüpgaz, fuel oil, gazyağı ve kapıcı ücreti’ dir.

Ev Eşyası Harcamaları grubunda % 1,00 oranında artış görülmüş olup, Fiyatında artış izlenen maddeler; Halı, buzdolabı, çamaşır makinesi, gaz fırını, bütangaz ocağı, ampul, kibrit, süpürge, temizleme tozu, çamaşır suyu, kağıt malzeme ve plastik ev eşyası, Fiyatında azalış izlenen maddeler; Oturma-Yemek-Yatak odası takımı ile elektrik süpürgesi olmuştur.

Giyim Harcamaları grubu Ocak ayında % -16,06 oranında azalış göstermiştir.
Artış izlenen alt grup ; % 13,80 oran ile Kumaşlar olurken; Azalış izlenen alt gruplar; % -21,95 oran ile Kadın Giyimi, % -17,17 ile Erkek giyimi, % -8,93 oran ile Çocuk giyimidir.
Fiyatında artış izlenen maddeler; Kumaşlar grubunda poplin ve terilen olurken, Fiyatında azalış izlenen maddeler:Erkek giyim grubunda; palto,pardesü, takım elbise, ceket, pantolon, gömlek, süveter, iç çamaşırı, pijama, eşofman, çorap, ayakkabı ve terlik, Kadın giyim grubunda; manto, pardesü, tayyör, etek, elbise, kazak, bluz, iç çamaşırı, gecelik, eşofman ve çorap, Çocuk giyim grubunda; palto, ceket, pantolon, süveter, gömlek, iç çamaşırı, çorap, ayakkabı, terlik, pijama, eşofman ve yağmurluk olmuştur.
Giyim Harcamaları grubunda yer alan alt grupların değişim oranlarında fiyat hareketlerinin yanı sıra mevsimsel özellikleri nedeniyle indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıkları da etken olmuştur.

Ocak ayında Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamaları grubunda % 4,90 oranında artış kaydedilmiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; Türk Tabibler Birliğinin 01 Ocak 2014 tarihinde açıkladığı sağlık hizmetleri katsayısındaki artışa bağlı olarak hastane yatak,ameliyat,röntgen ücretlerinin yanı sıra diş tedavi ücreti , doktor muayene ücreti , iğneciye ödenen ücret, laboratuar tahlil ücretlerinde artış görülürken diğer artış izlenen ürünler, numaralı gözlük, kadın ve erkek berberi, diş macunu, şampuan, makyaj malzemesi ve jilet’tir.

Ulaştırma Harcamaları grubunda % 0,48 oranında artış kaydedilirken, Fiyatında artış izlenen maddeler; benzin ve şehiriçi nakliye’dir.

Kültür-Eğitim ve Eğlence Harcamaları Grubunda % 0,69 artış izlenmiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; gazete, Televizyon ve tiyatro giriş ücreti olmuştur.

Diğer Harcamalar grubunda % 1,87 artış görülürken, Fiyatında artış izlenen madde; mahkeme ve avukatlık ücretleri olmuştur.

İstanbul Ticaret Odası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir