İstanbul Enflasyon Oranları / Nisan 2020

İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi 1995=100 Yönetici Özeti

 Perakende fiyatları yansıtan ve 2020 Mart ayında % 0,33 artış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2020 Nisan ayında % 1,04 oranında artış göstermiştir.

 Nisan ayında; Giyim, Gıda, Ev Eşyası harcamaları ve Diğer Harcamalar gruplarında artış, Konut, Kültür Eğitim ve Eğlence ile Ulaştırma ve Haberleşme, Kültür Eğitim ve Eğlence harcamaları gruplarında azalış izlenmiştir.

 2020 Nisan ayı fiyat indeksinin belirlenmesinde; Giyim harcamalarında indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıklarının etkisi, Gıda Harcamaları Yaş Kuru Sebze ve Meyve, Et Balık ve Kümes Hayvanları ile Yağlar, Süt ve Süt Mamulleri gruplarında mevsimsel özellikler ile yaşanan olağanüstü koşullar nedeniyle yukarı yönlü fiyat hareketleri, Ulaştırma ve Haberleşme, Konut harcamaları gruplarında yer alan ürünlerde resmi fiyat indirimleri ile Kültür, Eğitim ve Eğlence harcamaları gruplarındaki bazı maddelerde yaşanan aşağı yönlü fiyat değişimleri etkili olmuştur.

 Genel olarak, Yaş Kuru Sebze ve Meyve, Et, Balık ve Kümes Hayvanları, Yağlar Süt ve Süt Mamulleri ile Ev Eşyası harcamaları gruplarında yukarı yönlü, Ulaştırma, Konut ve Kültür Eğitim, Eğlence Harcamalarında aşağı yönlü fiyat değişimleri izlenmiştir.

 2020 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı % 10,53, Yıllık ortalama değişim oranı ise % 13,79 olarak gerçekleşmiştir.

İstanbul Ticaret Odası
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN