İstanbul Enflasyon Oranları / Mayıs 2020

İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi 1995=100 Yönetici Özeti

 Perakende fiyatları yansıtan ve 2020 Nisan ayında % 1,04 artış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2020 Mayıs ayında % 2,16 oranında artış göstermiştir.

 Mayıs ayında; yaşanan olağanüstü koşullar devam etmesi nedeniyle tüm harcama gruplarında artış izlenmiştir.

 2020 Mayıs ayı fiyat indeksinin belirlenmesinde; Ulaştırma ve Haberleşme harcamaları grubunda yer alan bazı maddelerdeki resmi ve piyasa bazlı fiyat artışları, Giyim harcamalarında indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıklarının etkisi, Gıda Harcamaları Et Balık ve Kümes Hayvanları, Yağlar, Süt ve Süt Mamulleri gruplarında yaşanan yukarı yönlü fiyat hareketleri, Konut harcamaları gruplarında yer alan ürünlerde resmi fiyat artışları etkili olmuştur.

 Genel olarak, Ulaştırma, Erkek ve Kadın giyimi, Et, Balık ve Kümes Hayvanları, Yağlar Süt ve Süt Mamulleri, Konut harcamaları alt ve ana gruplarında yukarı yönlü, Yaş Kuru Sebze ve Meyve grubunda aşağı yönlü fiyat değişimleri izlenmiştir.

 2020 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı % 11,79, Yıllık ortalama değişim oranı ise % 13,20 olarak gerçekleşmiştir.

Kaynak: İstanbul Ticaret Odası

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN