İstanbul Enflasyon Oranları / Mart 2021

İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi 1995=100

– Perakende fiyatları yansıtan ve 2021 Şubat ayında % 1,48 artış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2021 Mart ayında da % 1,13 oranında artış göstermiştir.

– Mart ayında; Giyim Harcamalarında yüzde 4,14, Ev Eşyası Harcamalarında yüzde 1,44, Konut Harcamalarında yüzde 1,23, Gıda Harcamalarında yüzde 1,08, Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamalarında yüzde 0,28 artış, Ulaştırma ve Haberleşme harcamalarında yüzde -0,31, Kültür Eğitim ve Eğlence Harcamalarında yüzde -0,21 azalış görülmüştür. Diğer Harcamalar grubunda fiyat değişimi izlenmemiştir.

– 2021 Mart ayı fiyat indeksinin belirlenmesinde; Giyim harcamaları grubunda yer alan alt grupların değisim oranlarında, fiyat hareketlerinin yanında mevsimsel özellikleri nedeniyle indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıklarının etkisi olurken; Ev Eşyası ve Konut Harcamaları gruplarında yer alan bazı ürünlerdeki fiyat artışları ile Gıda Harcamaları grubunda Yaş Kuru Sebze ve Meyve, Yağlar, Süt ve Süt mamulleri ile Et Balık ve Kümes Hayvanları gruplarında görülen yukarı yönlü fiyat değişimleri etkili olmuştur.

– Giyim, Ev Eşyası, Konut ve Gıda harcamaları gruplarında yukarı yönlü, Kültür Eğitim ve Haberleşme grubu ile Ulaştırma ve Haberleşme gruplarında aşağı yönlü fiyat değişimleri izlenmiştir.

– 2021 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı % 16,37, Yıllık ortalama değişim oranı ise % 13,33 olarak gerçekleşmiştir.

Kaynak: İstanbul Ticaret Odası

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN