İstanbul Enflasyon Oranları / Haziran 2019

İSTANBUL ÜCRETLİLER GEÇİNME İNDEKSİ 1995=100 YÖNETİCİ ÖZETİ

 Perakende fiyatları yansıtan ve 2019 Mayıs ayında % 1,02 artış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2019 Haziran ayında % -0,98 oranında azalış göstermiştir.

 Haziran ayında; Ev Eşyası, Kültür, Eğitim ve Eğlence, Giyim ve Sağlık ve Kişisel Bakım harcamaları gruplarında artış, Gıda, Konut ve Ulaştırma ve Haberleşme, harcamalarında azalış izlenmiştir. Diğer Harcamalar grubunda fiyat değişimi görülmemiştir.

 2019 Haziran ayı fiyat indeksinin belirlenmesinde; Gıda Harcamaları grubunda yer alan Yaş Kuru Sebze ve Meyve grubunda yer alan ürünlerdeki mevsimsel özelliklere bağlı fiyat azalışları, Ulaştırma ve Haberleşme ve Konut harcamaları gruplarında yer alan bazı ürünlerdeki resmi fiyat indirimleri ile Ev Eşyası, Kültür, Eğitim Eğlence ile Giyim harcama gruplarında yer alan bazı ürünlerdeki fiyat artışları etkili olmuştur. Ev Eşyası, Kültür Eğitim Eğlence, Giyim ve Sağlık ve Kişisel bakım gruplarında yukarı, Gıda, Ulaştırma ve Haberleşme ve Konut harcamaları gruplarında aşağı yönlü yüzdesel fiyat değişimleri izlenmiştir.

 2018 yılı Haziran ayında % 10,81 olan yıllık perakende fiyat artış oranı 2019 yılının aynı ayında bir önceki yıla göre artarak % 16,62, Yıllık ortalama değişim oranı ise 2019 Haziran ayı itibariyle % 17,67 olarak gerçekleşmiştir.

 Haziran 2019’da perakende fiyatlar bir önceki aya göre; Ev Eşyası harcamalarında yüzde 2,58, Kültür Eğitim ve Eğlence harcamalarında yüzde 0,79, Giyim Harcamalarında yüzde 0,11, Sağlık ve Kişisel Bakım harcamalarında yüzde 0,01 artış, Gıda harcamalarında yüzde -2,28, Ulaştırma ve Haberleşme harcamalarında yüzde -1,51 ve Konut harcamalarında ise yüzde -0,39 azalış görülmüştür.

İstanbul Ticaret Odası
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN