İstanbul Enflasyon Oranları / Ekim 2012

İstanbul Ticaret Odası 2012 Ekim Ayı İstanbul Enflasyon Oranlarını açıkladı.

İstanbul’da perakende fiyatlar 2012 ekim ayında % 2,67 oranında artış gösterdi.

2012 Eylül ayında % 1,34 oranında artış izlenen, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, Ekim ayında % 2,67 oranında artış göstermiştir. Ekim ayları itibariyle söz konusu indeks; 2010 yılında % 3,09, 2011 yılında ise % 3,07 oranında artış kaydetmişti.
2011 Ekim ayında % 5,92 olarak gerçekleşen on aylık değişim oranı, bu yılın aynı döneminde % 7,26 olmuştur.

2011 Ekim ayı bir önceki yılın aynı ayı ile mukayese edildiğinde % 6,08 olan yıllık değişim oranı, 2012 Ekim ayında % 10,36 olarak gerçekleşmiştir.
2012 Ekim ayı itibariyle on iki aylık ortalama artış oranı % 9,93 olurken, bu oran 2011 yılının aynı ayında % 6,28 olmuştu.

İndekste yer alan grup ve alt grupların bir önceki aya göre 2012 Ekim ayı değişim oranları ise aşağıdaki şekildedir.

Gıda Harcamaları grubu Ekim ayında % 1,26 oranında artış göstermiştir.
Artış izlenen alt gruplar; % 9,43 oran ile Yaş Kuru Sebze ve Meyveler, % 1,59 ile Yağlar Süt ve Süt Mamulleri, % 1,44 ile Dışarıda Yenen Yemek, % 0,83 ile Tütün, Alkollü ve Alkolsüz İçecekler, % 0,27 ile Çeşitli Hazır Yiyecekler, % 0,08 ile Ekmek ve Tahıllar olurken, Azalış izlenen alt grup; % -4,15 oran ile Et Balık ve Kümes Hayvanları grubudur.

Ekim ayında fiyatında artış izlenen gıda maddeleri; Pirinç, makarna, buğday unu, yufka, bulgur, dana ve koyun eti ile tavuk, sucuk, sakatat, salam, sosis, beyaz peynir, kahvaltılık margarin, süt, sıvı yağlar, yumurta, yoğurt, kaşar peyniri, tereyağı, patates, kuru fasulye, soğan, nohut, kuruyemiş, karpuz, limon, kavun, domates, taze fasulye, sivri biber, salatalık, patlıcan, kıvırcık salata, kabak, maydanoz, bamya, yeşil soğan, zeytin, toz ve kesme şeker, bal, tahin helvası, reçel, kakaolu fındıklı bar, çikolata, tuz, hazır çorbalar, rakı, bira, meyve suları ile dışarıda yenen yemek, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; Bisküvi, balık, zeytinyağı, mercimek, elma, armut, ıspanak, lahana, pırasa, havuç, çay ve salça olmuştur.

Konut Harcamaları grubu Ekim ayında % 0,92 oranında artış göstermiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; elektrik, tüp gaz, şehir şebeke suyu, odun ve gazyağı’dır.
Ev Eşyası Harcamaları grubunda % -3,30 oranında azalış görülmüştür. Fiyatında artış izlenen maddeler; Yorgan, battaniye, perde, ampul, kibrit, süpürge, temizleme tozu, sabun, deterjan, kağıt malzeme ve plastik ev eşyası, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; Oturma, yemek ve yatak odası takımları ile halı ve çamaşır suyu’dur.
Giyim Harcamaları grubu Ekim ayı itibariyle % 29,86 oranında artış göstermiştir.
Artış izlenen alt gruplar; % 40,33 oran ile Erkek Giyimi, % 34,63 ile Kadın Giyimi, % 19,54 ile Çocuk Giyimi grubu olurken, Azalış izlenen alt grup; % -7,78 oran ile Kumaşlar grubu’dur.

Fiyatında artış izlenen maddeler; Erkek Giyimi Grubunda, Palto, pardesü, takım elbise, ceket, pantolon, gömlek, süveter, iç çamaşırı, pijama, eşofman, çorap, ayakkabı, terlik, elbise dikiş ve ayakkabı tamir ücreti, Kadın Giyimi Grubunda, Manto, pardesü, tayyör, etek, elbise, kazak, bluz, iç çamaşırı, gecelik, eşofman, çorap, çanta, ayakkabı, terlik ve dikiş ücreti, Çocuk Giyimi Grubunda; Palto, ceket, pantolon, süveter, gömlek, iç çamaşırı, çorap, ayakkabı, terlik, pijama, eşofman, Kumaşlar Grubunda ise, Örgü yünü ve yünlü kumaş fiyatları artış izlenen maddeler olmuştur.

Giyim Harcamaları grubunda yer alan ürünlerin değişim oranlarında fiyat hareketlerinin yanı sıra, mevsimsel özellikleri nedeniyle indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıkları da etken olmuştur.

Ekim ayında Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamaları grubu % 0,10 oranında artış göstermiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; Diş macunu, tuvalet sabunu, şampuan ve jilet’dir.

Ulaştırma ve Haberleşme Harcamaları grubunda % 0,62 oranında artış görülürken, Fiyatında artış izlenen maddeler; Benzin, şehirler arası otobüs bilet ücreti ile şehir içi nakliye ücreti olmuştur.

Kültür-Eğitim ve Eğlence Harcamaları grubunda % 0,68 oranında artış görülürken, Fiyatında artış izlenen maddeler; Bilimsel ve edebi kitap, müzik cd’si ile kurşun kalem’dir.

Diğer Harcamalar grubunda yer alan maddelerin fiyatlarında Ekim ayında değişim görülmemiştir.

İstanbul Ticaret Odası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir