Para & Borsa

İstanbul Enflasyon Oranları / Aralık 2016

İstanbul Ticaret Odası Aylık İstanbul Enflasyon Oranlarını açıkladı. 

  • Perakende fiyatları yansıtan ve 2016 Kasım % 0,59 artış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2016 Aralık ayında da % 1,71 oranında artış göstermiştir. 
  • Aralık ayında; Gıda harcamaları grubundaki yaş kuru sebze ve meyve grubu fiyat artışları ile tütün alkollü ve alkolsüz içecekler grubundaki resmi zamlar, ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubundaki resmi zamlar ve ev eşyası grubundaki fiyat değişimleri Aralık ayı indeksinin indeksin belirlenmesinde etkili olmuştur. 
  • 2016 yılı Aralık ayında % 7,73 olan yıllık perakende fiyat artış oranı 2016 yılının aynı ayında bir önceki yıla göre % 9,12, Yıllık ortalama değişim oranı ise 2016 Aralık ayı itibariyle   % 8,13 olarak gerçekleşmiştir. 
  • Aralık 2016’da perakende fiyatlar bir önceki aya göre; Gıda harcamalarında yüzde 3,02, ulaştırma ve haberleşme harcamalarında 1,68, ev eşyası harcamalarında yüzde 0,99, konut harcamalarında yüzde 0,85, kültür, eğitim ve eğlence harcamalarında yüzde 0,33, sağlık ve kişisel bakım harcamalarında yüzde 0,23 artış giyim harcamalarında yüzde -0,35 azalış gerçekleşmiştir. Diğer harcamalar grubunda herhangi bir fiyat hareketi izlenmemiştir.

İstanbul Ticaret Odası


İlgili aramalar:

  • ito gıda endeksi
Etiketler: , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx