İstanbul Enflasyon Oranları / Aralık 2013

İstanbul Ticaret Odası 2013 Aralık Ayı İstanbul Enflasyon Oranlarını açıkladı.

2013 Kasım ayında % 0,34 oranında artış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, Aralık ayında % -0,21 oranında azalış göstermiştir. Aralık ayları itibariyle söz konusu indeks; 2011 yılında % 1,12, 2012 yılında ise % 0,36 oranında artış kaydetmişti.

2012 Aralık ayı bir önceki yılın aynı ayı ile mukayese edildiğinde % 7,94 olan yıllık değişim oranı, 2013 Aralık ayında % 7,04 olarak gerçekleşmiştir.

2013 Aralık ayı itibari ile on iki aylık ortalama artış oranı % 7,98 olurken, bu oran 2012 yılının aynı ayında % 9,92 olmuştu.

İndekste yer alan grupların 2013 yılı yıllık ortalama değişim oranları şöyledir:

2013 yılında yıllık ortalama artış oranları; Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamaları grubunda % 11,07, Kültür, Eğitim ve Eğlence’de % 10,57, Ev Eşyasında % 8,47, Konut Harcamalarında % 8,35, Giyimde % 8,08, Gıdada % 7,35, Ulaştırma ve Haberleşmede % 7,23, Diğer Harcamalarda % 6,28 olmuştur.

İndekste yer alan grup ve alt grupların bir önceki aya göre 2013 Aralık ayı değişim oranları ise aşağıdaki şekildedir.

Gıda Harcamaları grubu Aralık ayında % -1,32 oranında azalış göstermiştir.

Artış izlenen alt gruplar; % 3,39 oran ile Dışarıda Yenen Yemek, % 0,66 ile Çeşitli Hazır Yiyecekler, % 0,55 ile Yağlar Süt ve Süt Mamulleri, % 0,23 ile Ekmek ve Tahıllar olmuştur.

Azalış izlenen alt gruplar ise; % -7,51 ile Tütün Alkollü ve Alkolsüz İçkiler, % -0,92 ile Et Balık ve Kümes Hayvanları, % -0,30 ile Yaş Kuru Sebze ve Meyveler olmuştur.

Aralık ayında fiyatlarında artış izlenen gıda maddeleri; Pirinç, buğday unu, hamur tatlıları, kuru pastalar, yufka, çocuk mamaları, bulgur, dana eti, balık, sucuk, sakatat, salam, sosis, beyaz peynir, kahvaltılık margarin, süt, yumurta, yoğurt, kaşar peyniri, tereyağı, patates, kuru fasulye, soğan, mercimek, nohut, kuruyemiş, yaş üzüm, armut, salatalık, kıvırcık salata, kabak, lahana, yeşil soğan, zeytin, çay, toz ve kesme şeker ile tahin helvası, reçel, çikolata, tuz, kola, gazoz, meyve suları ile dışarıda yenen yemek, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; Makarna, bisküvi, tavuk eti, sıvı yağlar, zeytinyağı, elma, portakal, mandalina, limon, muz, ayva, domates, taze fasulye, biber, ıspanak, pırasa, havuç, maydanoz, karnabahar, turp, bal, salça, hazır çorbalar ve kısa ve uzun filtreli sigaralar olmuştur.

Konut Harcamaları grubu Aralık ayında % 1,85 oranında artış göstermiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; Kira, tüpgaz, şehir şebeke suyu, fuel oil ve gazyağı’dır.

Ev Eşyası Harcamaları grubunda % 1,37 oranında artış görülmüştür. Fiyatında artış izlenen maddeler; Ütü, elektrik süpürgesi, ampul, süpürge, temizleme tozu, sabun, deterjan, çamaşır suyu, kâğıt malzeme ve plastik ev eşyasıdır.

Giyim Harcamaları grubu Aralık ayı itibariyle % -3,93 oranında azalış göstermiştir.

Azalış izlenen alt gruplar; % -8,45 ile Çocuk giyimi, % -5,67 ile Kumaşlar, % -2,87 ile Erkek giyimi, % -2,20 ile Kadın giyimi grubudur.

Fiyatında artış izlenen madde; Kumaşlar grubunda; örgü yünü, Fiyatında azalış izlenen maddeler ise; Erkek Giyimi grubunda; Palto, pardesü, takım elbise, ceket, pantolon, gömlek, süveter, iç çamaşır, pijama, eşofman, çorap, ayakkabı, terlik, Kadın Giyimi grubunda; Manto, pardesü, tayyör, etek, elbise, kazak, bluz, iç çamaşır, gecelik, eşofman, çorap, çanta, ayakkabı, terlik, Çocuk Giyimi grubunda; palto, ceket, pantolon, gömlek, bluz, iç çamaşır, çorap, okul çantası, ayakkabı, terlik, eşofman ve yağmurluk’dur.

Giyim harcamalarında yer alan alt gruplarının değişim oranlarında fiyat hareketlerinin yanı sıra mevsimsel özellikler nedeniyle indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıkları da etken olmuştur.

Aralık ayında Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamaları grubunda % 1,68 oranında artış kaydedilmiştir. Fiyatında artış izlenen maddeler; diş macunu, şampuan, makyaj malzemesi ve jilet’dir.

Ulaştırma ve Haberleşme Harcamaları grubunda % 0,57 oranında artış görülürken, Fiyatında artış izlenen madde; Benzin’dir.

Aralık ayında Kültür-Eğitim ve Eğlence Harcamaları grubunda fiyat hareketi izlenmemiştir.

Diğer Harcamalar grubunda Aralık ayı itibariyle fiyat hareketi izlenmemiştir.

İstanbul Ticaret Odası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir