İstanbul Enflasyon Oranları / Ağustos 2020

İSTANBUL ÜCRETLİLER GEÇİNME İNDEKSİ 1995=100 YÖNETİCİ ÖZETİ

 Perakende fiyatları yansıtan ve 2020 Temmuz ayında % 0,44 artış izlenen İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, 2020 Ağustos ayında da % 0,59 oranında artış göstermiştir.

 Ağustos ayında; Ev Eşyası harcamalarında yüzde 1,16, Kültür, Eğitim ve Eğlence harcamalarında yüzde 1,10, Konut harcamalarında yüzde 1,07, Gıda Harcamalarında yüzde 0,84, Sağlık ve Kişisel Bakım harcamalarında yüzde 0,21 artış, Giyim Harcamalarında yüzde -2,06, Ulaştırma ve Haberleşme Harcamalarında yüzde -0,88 azalış görülmüştür. Diğer Harcamalar grubunda fiyat değişimi izlenmemiştir.

 2020 Ağustos ayı fiyat indeksinin belirlenmesinde; Ev Eşyası, Konut, Kültür, Eğitim ve Eğlence ile Gıda harcamaları Yaş Kuru Sebze ve Meyve gruplarında yer alan ürünlerdeki resmi veya mevsimsel yukarı yönlü fiyat değişimleri ile Giyim harcamaları grubunda indekste kullanılan aylık değişken tüketim ağırlıklarının etkisi ve mevsimselliğe bağlı bazı ürünlerdeki fiyat azalmaları ve ulaştırma ve haberleşme grubunda yer alan bazı akaryakıt ürünlerdeki resmi indirimler etkili olmuştur.

 Genel olarak, Ev Eşyası, Kültür Eğitim ve Eğlence, Konut ve Gıda harcamaları gruplarında yukarı yönlü, Giyim harcamaları alt grupları ile Ulaştırma ve Haberleşme grubunda aşağı yönlü fiyat değişimleri izlenmiştir

 2020 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı % 11,27, Yıllık ortalama değişim oranı ise % 12,32 olarak gerçekleşmiştir.

Kaynak: İstanbul Ticaret Odası

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN