İspanya varlık satışına gidiyor

Avrupa’da Yunanistan’la başlayıp İrlanda’yla devam eden borç krizinin kendi kapısını çalmasından endişe eden İspanya, bu yöndeki çabalarını artırıyor.

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, şans oyunlarındaki paylarında satışa gideceklerini ve bir kereliğine verilen işsizlik yardımlarını sonlandıracaklarını söyledi.      
Madrid hükümeti Ocak ayında yaptığı açıklamada şans oyunları sektörünü özelleştirmeyeceklerini açıklamıştı ancak şimdi ise ellerinde bulunan payın yüzde 30’luk kısmını özel sektöre açacağını belirtti. 
  
Zapatero aynı zamanda, hükümetin Madrid ve Barcelona havaalanlarını da özelleştirme kapsamına alacağını belirtti. Buna göre devletin havaalanı operasyonlarının yüzde 49’luk kısmının satılmasına izin verilecek.    

İspanya Başbakanı aynı zamanda, toplam 200 bin kişinin faydalandığı yaklaşık 549 dolarlık işsizlik yardımının sona ereceğini de söyledi.
Sosyalist hükümet, Ağustos ayında yükselen işsizlik oranına cevap olarak, böyle bir önlem almıştı. Ülkenin en büyük problemlerinden işsizlik oranı ise Ekim ayında yüzde 20.7 ile Avrupa’nın en yüksek seviyesine çıktı. 
 
KENDİNİ AYIRMAYA ÇALIŞIYOR
İspanya, İrlanda’nın Avrupa Birliği’nden (AB) yardım istemesiyle birlikte yatırımcıların hedefi haline gelmesinin ardından, kendini euro bölgesinin borç içindeki diğer çevre ekonomilerinden ayırmaya çalışıyor.  
Piyasa oyuncularının, yardım talebinde bulunacak diğer ülkenin İspanya olduğunu düşünmesiyle, ülkenin risk primi euro tarihinin en yüksek seviyesine çıkmasına neden oldu.
 
ŞANS OYUNLARI GETİRİLERİ
İspanya’nın şans oyunu kurumu Loterias y Apuestas del Estado’nun 2009’daki net kârı 2.99 milyar euroydu ve bir önceki yıla kıyasla yüzde 3.5’lik bir artış yaşarak, İspanya Hazine Bakanlığı’nın kasasına toplamda 2.92 milyar euroluk bir kaynak sağlamıştı. 

Kurumun satışlardan elde ettiği gelirin de 9.84 milyar euro olduğu belirtildi.

Diğer yandan yatırımcılar, İrlanda’nın Yunanistan’dan sonra AB’den yardım talep etmesinin ardından, euro bölgesinin borç sıkıntısı çeken ülkelerini cezalandırmaya başladı. Piyasada Portekiz, İtalya ve Belçika tahvillerindeki satışlarda artış görülürken, euro dolar ve yen karşısında son 10 haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Ancak euro bugünkü işlemlerde, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) krizle mücadele etmek adına yeni önlemler alabileceğine yönelik haberlerin ardından dolar karşısında hafif yükselişler yaşadı.

Bu açıklamanın ardından, İspanya tahvilleriyle Alman gösterge tahvilleri arasındaki getiri farkı, 283 baz puandan 264 baz puana geriledi.

Bloomberg

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonet/16421522.asp?gid=303

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir