İş GYO Hisse Yorumu / Ziraat Yatırım – (03.06.2016)

İş GYO Hisse Yorumu

“Kira Gelirleri ile Birlikte Konut Projeleri de Önemli Bir Katalizör Olmaya Devam Ediyor…”

Öneri : “AL”

Hedef Hisse Fiyatı : 2,14TL

Kira geliri odaklı iş modeline sahip İş GYO, ofis, perakende, otel, konut projeleriyle çeşitlendirilmiş bir portföy yapısına sahiptir. Portföyün önemli bir kısmını İş Kuleleri, Tuzla Operasyon ve Teknoloji Merkezi (TUTOM) ile Kanyon AVM oluştururken, 2016 yılının ilk çeyreği itibariyle bu varlıkların toplam gayrimenkul portföyü içerisindeki payı %45,7’dir. Projelerin toplam gayrimenkul portföyü içindeki payı ise %25,7’dir.

Tuzla Teknoloji ve Operasyon Merkezinin faaliyete geçmesi ve Aralık 2015’te tamamlanan Tuzla Karma projesi ile birlikte brüt kiralanabilir alan toplam 464bin m2 ‘ye ulaşmıştır. Devam eden Ege Perla, Kartal Manzara ve İstanbul Finans Merkezi’nin de faaliyete geçmesiyle birlikte toplam kiralanabilir alanın 552bin m2 ’ye ulaşması beklenmektedir.

İş GYO’nun 2015 yılının ilk çeyreğindeki net aktif değeri 2,7 milyar TL’dir. 2 Haziran 2016 tarihi itibariyle 1,44 milyar TL piyasa değeri ile işlem gören Şirket, NAD değerine göre %47 iskontoludur. Son beş yıllık tarihsel iskontosu %53, son bir yıllık tarihi iskontosu ise %50’dir.

Yeni projelerin faaliyete geçmesi ile birlikte İş GYO’nun 2016 yılında toplam kira gelirlerinin 190mn TL’ye çıkmasını beklemekteyiz.

İş GYO’nun 1Ç2016’daki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %435 gibi oldukça yüksek bir artışla 50mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bunda Tuzla Teknoloji ve Operasyon Merkezi’nden elde edilen 15,4mn TL tutarında kira gelirinin önemli katkısıyla toplam kira gelirlerindeki %61 oranındaki artış etkili olurken, dönem içerisinde konut teslimi olmadığından konut satışlarından gelir elde edilmemiştir. Diğer taraftan döviz açık pozisyonu (125,7mn USD ve 13,4mn EUR) bulunan şirketin 2016 yılı ilk çeyreğinde TL’nin değer kazancı sonrasındaki kur farkı gideri 0,6mn TL ile sınırlı kalırken, geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde kur farkı gideri 13,4mn TL olarak gerçekleşmişti.

İş GYO’nun hedef piyasa değerini parçaların toplamı yöntemine göre göre hesapladığımızda 1.818mn TL olarak bulmaktayız. İş GYO, hedef piyasa değerimize göre %21,0 oranında iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle İş GYO için “AL” önerisinde bulunuyor ve hedef hisse fiyatını da 2,14TL olarak belirtiyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN