İş GYO Hisse Yorumu / Oyak Yatırım – (02.10.2015)

İş GYO Hisse Yorumu

ISGYO’yu 2,84TL hedef fiyat ve endeksin üstünde getiri tavsiyesiyle araştırma kapsamına alıyoruz.

Şirket halihazırdaki alışveriş merkezleri, ofisler ve otelden oluşan gayrimenkul portföyünün yanısıra, 2020’ye kadar kira gelirlerinde 3 kat büyüme vaad ediyor. Şirketin portföyünün önemli bir kısmı Istanbul’un ana iş merkezlerinde bulunuyor ve İş Kuleler I&II ve Kanyon (%50 hisse) gibi Istanbul’un dikkat çeken gayrimenkullerini portföyünde bulunduruyor.  Ofis binaları toplam kira gelirlerinin %58’ini oluşturuyor.

Kiralardaki artış 4Ç15’te başlayacak

ISGYO’nun kira gelirlerinin 2020’de 3 katına çıkmasını bekliyoruz. 2014’te 116 milyon TL olan kira gelirinin, kiralanabilir alandaki kademeli artışlarla birlikte 2020’de 356 milyon TL’ye ulaşacağını öngörmekteyiz. Proje portföyündeki kiralanabilir alanı arttıracak projeler;  Tuzla Operasyon ve Tekneloji merkezi, Tuzla Karma Proje, İzmir Ege Perla, Kartal Manzara Adalar ve IFM Projesi, sırasıyla 4Ç15, 1Ç16, 3Ç16 ve son ikisi 2019 yılında olmak üzere şirkete kira geliri yaratmaya başlayacak.  Tuzla Teknoloji ve Operasyon Merkezi halihazırda İş Bankası’na 25 yıllığına kiralandı, ve yıllık kira gelirinin 22-24 milyon dolar civarında olması bekleniyor.

Satış Amaçlı Üniteler

Kira geliri amaçlı ve satış amaçlı ünitelerden oluşan karma projeler, proje finansmanında şirketin dış kaynaklara bağımlılığını azaltıyor. Şirket her ne kadar proje lansmanıyla birlikte başlayan ön satışları üniteler teslim edilene kadar gelir tablosuna yansıtamasa da bu satışlar şirkete finansman kaynağı yaratıyor. İzmir Ege Perla’nın 2016 yılında teslimiyle birlikte 233 milyon TL ve 2018 yılında Kartal ve Topkapı projesinin teslimiyle 864 milyon TL gelir yazmasını bekliyoruz.

Mevcut Varlık portföyünün altında işlem görüyor

Hisse, hedef fiyatımız olan 2.84TL’ye göre %51 iskontolu işlem görmektedir. Mevcut gayrimenkul portföyünün son 3 yıllık ortalama kira getirisi %7.5’tir, ve güncel kira gelirleriyle portföydeki gayrimenkuller kendilerini ortalama 13 senede amorti etmektedir. 4. çeyrekte Tuzla Operasyon merkezinin devreye girişinin hisse fiyatını desteklemesi beklenebilir.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir