İş GYO 2017 / 3 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (02.05.2017)

“İş GYO 2017 Yılının İlk Çeyreğindeki Net Dönem Karı 20,6mn TL Olarak Gerçekleşti…”

Öneri : “AL”

Hedef Hisse Fiyatı : 1,88TL

İş GYO’nun 1Ç2017’deki net dönem karı 20,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket geçen yılın aynı döneminde 50,3mn TL kar elde etmişti. Piyasanın beklentisi 25mn TL kar yönündeyken, bizim beklentimiz 34mn TL yönündeydi. Tahminimizdeki sapmada finansman giderlerinin beklentimizden daha yüksek gelmesi önemli etken olmuştur. Diğer yandan, karın bir önceki yıldan daha düşük gelmesinde 15,5mn TL artan finansman giderleri ve esas faaliyetlerden kur farkı gelirlerinin 11,5mn TL azalması etkili olmuştur.

Şirket’in kira gelirleri bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %4,7 oranında gerileyerek 44mn TL olmuştur. Kira gelirlerinin düşmesinde Ankara ve İş Kuleleri’ndeki gelirlerinin düşmesi etkili olmuştur.  Diğer yandan, Tuzla Teknoloji ve Operasyon Merkezi kira gelirlerine katkı yapmaya devam etmiştir. Buna ilaveten, Ege Perla Projesi’ndeki teslimatlar kapsamında 8,6mn TL konut satış geliri elde edilmiştir.

Şirket’in brüt karı 47mn TL ile bir önceki yılın ilk çeyreğine göre önemli bir değişim yaşamamıştır. Brüt kar marjı da %76,5 olmuş ve bir önceki yılın aynı çeyreğindeki %90,6’nın altında gerçekleşmiştir. Ayrıca, FAVÖK rakamı 36,7mn TL ile bir önceki yılın aynı dönemine göre %8,2 oranında gerilemiştir. FAVÖK marjı %59,6 olmuştur. Net kar marjı ise %33,5 oranında gerçekleşmiştir.

Şirket’in 267,7mn TL’lik (62mn USD, 9,9mn EUR) döviz açık pozisyonu bulunmaktadır. Şirket’in net borç / FAVÖK oranı bir önceki çeyreğe gerileyerek 4,1x seviyesine düşmüştür. Şirket’in nakit yaratma kapasitesi ve bazı varlıklardan elde edilen döviz bazlı gelirleri nedeniyle borçluluğun yönetilebilir olduğunu düşünüyoruz.

İş GYO hisseleri ile ilgili önerimizi “AL” olarak koruyor ve hedef hisse fiyatını de bedelsiz sermaye artırımına istinaden düzelterek (%7,5 bedelsiz) 1,88TL olarak güncelliyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN