İş Bankası 2018 / 12 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (13.02.2019)

“İş Bankası’nın Net Dönem Karı Yılın Son Çeyreğinde 2,2 milyar TL ile Beklentilerin Oldukça Üzerinde Gerçekleşti…”

Öneri : “AL”
Hedef Hisse Fiyatı : 7,65TL

İş Bankası’nın 2018 yılının son çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %77,3 oranında artarak 2.196mn TL’ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 1.525mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 1.513mn TL’nin oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada; diğer faaliyet gelirlerinin beklentimizin üzerinde, karşılık ve operasyonel giderlerinin ise beklentimizin altında gerçekleşmesi etkili olmuştur.

Son çeyrek karı ile birlikte İş Bankası’nın 2018 yılı net dönem karı bir önceki yıla (özkaynak yöntemine göre iştirak muhasebesine bağlı olarak yeniden düzenlenmiş) göre %9,2 oranında artış kaydederek 6.769mn TL’ye ulaşmıştır.

TÜFE endeksli tahvillerden bir önceki çeyreğe göre elde edilen 381mn TL’lik ek katkıya rağmen, kredilerden alınan faizlerdeki gerileme ve yüksek oranda artan mevduat miktarıyla birlikte artan mevduat maliyetlerinin de etkisiyle net faiz gelirleri çeyreksel bazda %20,4 oranında gerileyerek 4 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Diğer yandan, net ücret ve komisyon gelirleri ve diğer faaliyet gelirlerindeki artış ile karşılık giderleri ve operasyonel giderlerdeki düşüş karı desteklemiştir. Banka’nın 350mn TL’lik serbest karşılık iptali (toplam serbest karşılıklar 1.550mn TL’den 1.200mn TL’ye geriledi) diğer faaliyet gelirlerini desteklemiştir. Buna ilaveten makro parametrelerdeki olumlu gelişmeler ve kurlardaki gevşemenin etkisiyle genel karşılıklarda yapılan iptallerin etkisiyle toplam karşılık giderleri 3. çeyrekteki 2.811mn TL’den 799mn TL’ye gerilemiş ve dönem karının yüksek gerçekleşmesinde ana etken olmuştur. Ayrıca operasyonel giderler de personel giderlerindeki ufak çaplı artışa karşın, emeklilik sandığı giderinin beklentilerin altında gerçekleşmesi nedeniyle bir önceki çeyreğe göre %9,6 oranında gerilemiştir. Diğer taraftan ticari zarar 166mn TL artarak 1.395mn TL’ye yükselirken, iştirak gelirlerindeki kur kaynaklı 175mn TL gerileme dönem karını baskılamıştır.

İş Bankası’nın hedef hisse fiyatını, 2018 yılı gerçekleşmelerinin ardından tahminlerde yapmış olduğumuz değişiklikler ve güncellemelere bağlı olarak, 6,85TL’den 7,65TL’ye yükseltiyoruz. Daha önceki “AL” önerimizi ise koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN