İpotekli konut satışında Eskişehir tüm şehirleri geride bıraktı

İpotek, en kısa tanımıyla konut kredisi veya başka bir borcun ödenmesine karşılık bir taşınmazın teminat olarak gösterilmesi olarak biliniyor.

Bu uygulama ağırlıklı olarak bankaların alacaklarını teminat altına almak için tercih ettiği bir yöntem olarak biliniyor. İpotekli konutlar, birtakım prosedürlerin yerine getirilmesiyle alınabiliyor yahut satılabiliyor.

İpotekli konut satış rakamları geriliyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) da her ay konut satış istatistiklerini içeren raporunda ipotekli konut satışlarına yer veriyor. TÜİK tarafından son olarak açıklanan 2019 yılı Mayıs ayı konut satış rakamlarına göre, ipotekli konut satışlarının son bir yılda yüzde 85,8 oranında azaldığı görülüyor.

Buna göre, Türkiye’de ipotekli konut satışları 2019 Mayıs ayında 5 bin 231 olarak gerçekleşti. Ülke genelinde ipotekli konut satışları 2018 Mayıs ayından 2019 Mayıs ayına kadar geçen bir yıllık sürede yüzde 85,8 oranında azalış gösterdi.

İpotekli konut satışında İstanbul ve Eskişehir dikkat çekiyor

Toplam konut satışları içinde yüzde 6,4’lük bir paya sahip olan ipotekli satışların en çok yapıldığı şehir İstanbul olurken, 2019 Mayıs ayı ipotekli konut satışlarında Eskişehir dikkat çeken il olarak öne çıktı.

Eskişehir, toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu şehir unvanına sahip oldu. Eskişehir’e bu unvanı kazandıran ise bu alanda elde ettiği yüzde 19’luk pay.

Eskişehir’de emlak fiyatları ne kadar, en değerli ilçeler hangileri?

Eskişehir’de konut fiyatlarının yıllar içindeki değişimine bakıldığında, Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre şu rakamlar gözlemleniyor:

  • Eskişehir satılık konut piyasasında son bir ayda satılık konut fiyatları yüzde 1,03, 3 yılda yüzde 25,3 ve son 5 yıllık dönemde yüzde 41,6 oranında artış gösterdi.
  • Eskişehir’de ortalama konut metrekare fiyatları 1.907 TL.
  • Eskişehir’de satın alınan bir konuta yapılan yatırımın (konutun kiraya verilmesi halinde) geri dönüş süresi 20 yıl olarak hesaplanıyor.
  • 2019 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda Eskişehir şehrinde satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 142 bin 992 TL ile 238 bin 300 TL arasında değişiyor.
  • Eskişehir’de konut metrekare fiyatları incelendiğinde, en değerli iki ilçesinin Odunpazarı ve Tepebaşı olduğu görülüyor.
  • Odunpazarı ve Tepebaşı ilçeleri, Eskişehir’de yeni konut projelerinin de ağırlık kazandığı bölgeler olarak öne çıkıyor.

Öğrenci şehri olarak da bilinen Eskişehir, sakinlerine kültürel ve sosyal açıdan da oldukça zengin bir yaşam vadederken; Türkiye’nin en güvenli şehri unvanına da sahip bulunuyor. Bu özellikleri Eskişehir’i emlak yatırımcıları için değerli hale getiriyor.

Kaynak : www.zingat.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN