İnternetteki sosyal ağlar pazarlamada kullanılmalı

‘Bildiğiniz pazarlama artık bildiğiniz gibi değil’ sloganıyla İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde yapılan İnteraktif Pazarlama Zirvesi (İPZ) bugün sona eriyor.

Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, ekran tartışmasının çok eski yıllarda kaldığını ifade ederek, “PC ekranı mı, TV mi, mobil ekran mı? Artık retina kullanılarak ekran yaratılıyor. Baktığımız yer ekran olacağı dönemlere geliyoruz” dedi. Boyner 30 yaş altı insanların paylaşım konusunda çok açık olduklarını belirterek şöyle konuştu:
“Facebook, twitter gibi sosyal ağlarda tatillerini, işlerini milyonlarla paylaşıyorlar. Bu paylaşımcı yeni nesilin isteklerini göz önüne alarak pazarlama yapılmalı. Artık geçmişte olmadığı kadar çok paylaşıyoruz. Özellikle 30 yaş altı bu paylaşımdan rahatsız olmuyor. Pazarlamada paylaşım çok daha önemli. Paylaşıma dayalı mecralarda o topluluğun bir parçası olmak gerekiyor. Tek taraflı mesaj veren değil onlarla beraber onlarla mesaj geliştiren bir pazarlama stratejisine gerek var.”

Markalar esnek olmalı
Cihazlarda gerçek dünya ile sanal dünyanın birleştirildiğini ifade eden Boyner, “Augmented Reality deniyor buna. Cihazdan cihaza iletişim. Webte gördüğümüz herşeyin kendi üzerimizde giyinmiş olarak görebilmek istenildiğinde PC, istenildiğinde TV olabiliyor. Çok heyecan verici bir gelişim. Şu anda böyle uygulamalar var ama çok ilkel bir uygulama. İleriki dönemde hayal ettiğimiz şeyle retinamıza direk yansıması gibi kavramlardan bahsediliyor. Ekran savaşı da geride kalacak” diye konuştu.
Esneklik kavramının önemine değinen Boyner, “Artık tek bir mağazada tek bir ürünü satmıyoruz. Tek bir gazetede basılmış sayfada sunmuyoruz. Esneklik her teknolojiye adapte olmak zorunda. Katı olduğumuz takdirde bu hızlı gelisen dünyada anında kenara itilebiliriz. Markalarımız esnek olmalı” dedi.
Türk Telekom Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Dr. Ramazan Demir ise, Ipad ve Iphone’nun çok sevilmesinin nedeninin istenilen içeriğe daha doğal yollardan dokunarak veya ses çıkarılarak ulaşılabilmesinden kaynaklandığını söyledi. Demir, ileride nörö teknolojiyle gerçek dünyayı birleştiren ürünlerin yer alacağını sözlerine ekledi.
‘Günde 60 milyar mail yollanıyor’

Google Londra Yeni İş Geliştirme Yöneticisi Chewy Trewhella, “Google sayfasını açtığınızda çok sade bir yapı görürsünüz. Amaç insanların kafasını karıştırmaması. Günde tüm arama motorlarından 5 milyar arama yapılıyor. Aranan ve paylaşılan verilerin kişilerin isteklerine uygun olması için yeni sayfalar yapıyoruz” dedi.
Her gün 100 milyon video, 60 milyar mail gönderildiğini ifade eden Trewhella, google’da arama yapmanın ve istenilen bilgiye ulaşmanın ve üçüncü kişilere ulaştırmanın en hızlı ve verimli şekilde olmasını sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.
‘Facebook’a günde 80 milyon kişi giriyor’

Facebook Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’dan Sorumlu Strateji ve Planlama Başkanı Trevor Johnson, Facebook’un 80 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Facebook’a günde 80 milyon kişi giriyor çeşitli veriler yüklüyor. Facebook markalara uzun vadeli bir iletişim ve etkileşim sağlıyor. Paylaşımlar markalar için önemli.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.