İngiltere Merkez Bankası Belirsizliğin Önüne Geçmek İstedi

XTB – Detaylı Enstrüman Analizi – İngiltere Merkez Bankası Belirsizliğin Önüne Geçmek İstedi

Temmuz ayında politika faizinde değişiklik yapmayarak ekonomik verileri görmek isteyen İngiltere Merkez Bankası (BoE) 04 Ağustos toplantısında beklendiği gibi politika faizini dokuz üyenin oyu ile 25 baz puanlık indirerek 0,25 seviyesine çekti. Toplantı öncesinde bankanın tüm kozları bir arada kullanmak istemeyerek yıllık 375 mia #Sterlin olan varlık alımında değişikliğe gitmeyeceği tahmin ediliyordu. Burada #BoE yılık varlık alım programını altıya üç oyla 435 mia Sterline çıkartma kararı vererek piyasaları şaşırttı. Banka 10 milyar Sterlin tutarında şirket tahvili alacak ve alımlar 18 ayda tamamlanacak. #Tahvil alımlarında şirketlerin #finans sektörü dışında ve yatırım yapılabilir seviyede nota sahip olmasına dikkat edilecek. Şirket tahvil alımları kararı sonrasında #hisse #senedi piyasasında alımların hızlandığını gördük.

İngiltere Merkez Bankası’nın politika faizinde indirimin yanında varlık alım programında artışa gitmesi ve 2017 büyüme beklentisini 2,3’ten 0,8’e düşürmesi #Brexit in olumsuz ekonomik etkilerinin otoritelerce teyit edildiği anlamına geliyor. İngiltere Merkez Bankası önümüzdeki aylarda ekonomik değişime göre kolay para politikalarını sürdürebilir. Toplantı sonrasında #GBPUSD paritesi 1,3150 seviyesine geri çekilirken kolay para politikalarının devamı Sterlinde yukarı potansiyeli limitliyor.

Dolar cephesine dönecek olursak, zayıf ikinci çeyrek #büyüme rakamı ardından değer kaybeden #Dolar Endeksi (#DXY) son iki günde toparlanma çabası içerisine girdi. 05 Ağustos tarım dışı istihdam verisi 180 bin olan piyasa beklentisi civarında gerçekleşirse hem dolar hem de piyasalarda bir miktar rahatlama gözlenebilir. Yatırımcılar son aylarda Amerikan ekonomik verilerinin yaptığı sürprizlerden endişe duyar hale geldi. Dolayısı ile öncesinde temel ekonomik görünümü tam anlamı ile yansıtmayan piyasada Amerikan verilerinde kötüleşme kırılganlığı artırıyor.

2008 krizinden bu yana piyasaların FED kararlarında etkisinin yüksek olduğu bilinen bir gerçek. İstihdamda zayıf gerçekleşme ile bozulan moraller kuşkusuz politika yapıcıların istediği bir durum değil ancak istihdamda iyileşme hız kesti ise, #ekonomi istenen büyüme ortamına giremiyorsa dikkat edilecek nokta piyasaların verdiği tepki olmalı. Şimdilik zayıf ihtimal olarak görmekle beraber Amerikan hisse senedi piyasalarından dünyaya yayılan güçlü bir satış dalgası bırakın faiz artırımını #FED’i geri adım atmaya sevk edebilir.

Piyasaların beklentisini büyük ölçüde karşılayan bir istihdam verisi ise #Dolar Endeksinde değer kazancına rağmen #hisse #senedi ve #emtia piyasasını rahatlatır. Bu senaryo içerisinde piyasanın güçlü dolar fiyatlamasını abartacağını düşünmüyoruz. Dolayısı ile GBPUSD paritesi de dahil olmak üzere gelişmiş ülke para birimlerinin dolar karşısındaki performansı bir süre sonra pozitife dönebilir.

gbp-usd

GBPUSD paritesinde aylık zımni (implied) volatilite 9,76 iken aylık tarihsel (historical) volatilite 13,89 olarak yüksek seyrini koruyor. Bu durum negatif bir gelişme halinde piyasada oynaklığın yükselerek tarihsel volatiliteye yaklaşacağını işaret ediyor. Yeşil 25 Delta alım ve satım opsiyonları arasındaki farkı gösteren “Risk Reversal” (RR) eğrisinde, Haziran ortasında başlayan alım (call) opsiyon talebi ise artarak devam ederken bu durum işlemcilerin zayıf Sterlin öngörüsünü yansıtıyor.

gbp-usd-teknik

Teknik olarak, ichimoku kumo bulutu ve 100 günlük hareketli ortalama altında fiyat hareketi ile düşüş trendi devam ediyor. 15 Temmuz BoE toplantısı sonrasında GBPUSD paritesi 1,3480 denemesi yaptı ancak sonrasında satışlara yenik düştü. Ağustos ayı toplantısı öncesinde de politika yapıcılar 25 baz puan faiz indirimini yeterli görecek bekleyişi ve zayıf dolar etkisi ile 1,3372 denemesi yaptı yine başarılı olamadı. Kısa vadeli göstergelerde #RSI ortalarda parite her iki tarafa da gidebilir. Eldeki verilere bakınca aşağı yönlü eğilimin sürmesi yüksek ihtimal olarak görünüyor. 1,3050 ilk destek bu seviyenin aşağı yönde kırılması ile 06 Temmuz düşüğü 1,28 test edilebilir. Yukarıda ise 1,33 aşılırsa parite tekrar 1,34 denemesi yapabilir.

Arzu Toktay

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN