İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (9.12.2022)

Haftalık Gelişmeler

Merkez Bankaları Haftaya Damga Vuracak

Bu hafta Fed, ECB ve İngiltere Merkez Bankaları tarafından Aralık ayına ilişkin faiz kararları açıklanacak. Fed faiz kararından önce ise ABD tarafından enflasyon verileri gelecek.

ABD kanadından başlayacak olursak Kasım ayına ilişkin enflasyon verilerinde aylık bazda 0,30, yıllık bazda %7,30 artış beklenmekte. Yıllık bazda enflasyonun %7,7 seviyesinden gerilemesi bekleniyor. Manşet enflasyonun baz etkisinden kaynaklı olarak geri çekilme beklentimiz sürse de bizim için daha ön plana çıkacak veri çekirdek enflasyon verisi olacak. Çünkü bundan iki ay önce çekirdek enflasyon zirve seviyeleri test etmiş ve geçen ay geri çekilmeye başlamıştı. ABD’de güçlü gelen istihdam verileri ile birlikte Fed’in faiz artırımında eli güçlendi. Faiz artırımına rağmen üçüncü çeyrekte ekonominin büyümesi ve enflasyonun geri gelmesinin ardından, istihdam rakamları iç talebin güçlü seyrettiğini bu sebeple baz etkisi kaynaklı enflasyon düşüşünün kısıtlı olma ihtimalini artırdı. Bu kapsamda bu ay enflasyon tarafının geri çekilme beklentisi ve Fed’in kısmi güvercin tavrı olsa da ileriye dönük projeksiyonlarda beklenti üstü enflasyonla Fed’in tekrar şahinleşmesi beklenebilir.

Fed’in yapılan faiz artırımları ile enflasyonu kontrol altına aldığı beklentisi ile birlikte bu ay açıklanacak faiz kararında 50 baz puan artırım beklenmekte. Ancak bu ay faiz kararı öncesi enflasyon verisinin gelmesi ise rüzgarı tersine de çevirebilir. Fakat baz etkisi kaynaklı olarak enflasyondaki geri çekilme ile Fed’in bu ay kısmi güvercin tona geçmesini bekliyoruz. Bu durum da güvercin verilecek mesajlarla risk iştahının artabileceğini düşünmekteyiz..

ECB tarafından da faiz kararı açıklanacak. Beklentimiz 75 baz puanlık faiz artışı yapılması yönünde. Çünkü Euro Bölgesi tarafında şu an için enflasyon kontrol altına alınabilmiş durumda değil. Enerji fiyatlarındaki sert yükselişin de euroya değer kaybettirdiğini düşünürsek, euronun değer kazanması ve Fed ile faiz makasının kapanması açısından ECB’nin agresif faiz artırımlarına devam edeceğini düşünüyoruz. ECB’nin eleştirildiği nokta ise faiz artırımda geç kalınmış olmasıydı.

İngiltere’den sürpriz beklemiyoruz ve faiz artırımlarına devam edeceğini düşünüyoruz. Gelişmiş ülkeler arasında faiz artırımına ilk başlayan ve enflasyonu kabul eden ülke olan İngiltere’de bu görüş hala devam etmekte. Bu kapsamda faiz artırım döngüsüne devam edileceğini ve yeni hükümetin de sıkı para politikasını sürdüreceğini ön görüyoruz.

Kaynak: İnfo Yatırım