İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (29.03.2024)

Haftalık Gelişmeler

Yurt İçinde Önümüzdeki Hafta Enflasyon Verileri Açıklanacak

3 Nisan Çarşamba günü TÜİK tarafından Mart ayına ilişkin enflasyon verisi açıklanacak. Mart ayında aylık bazda %3,5’luk enflasyon bekliyoruz. Bu da yıllık bazda yaklaşık %69 seviyesine tekabül ediyor. 2024 yılında aylık bazda enflasyonun beklentinin üstünde gelmesi ve dolara olan talebin artmasıyla Mart ayında TCMB 500 baz puan faiz artırmıştı. Mayıs ayında geçen yılki doğalgaz fiyatlamalarının 0 olarak alınması ile Mayıs ayında enflasyonun zirve yapması beklenirken, yılın ikinci yarısından sonra enflasyonda sert düşüş bekleniyor. Geçen yıl Temmuz ve Ağustos aylarında sırasıyla%9,49, %9,09 gelen enflasyon ile baz etkisinin devreye gireceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda da Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek açıklamalar yapmıştı. Şimşek, enflasyona bağlı olarak yeni vergilerin getirilmeyeceğini, KDV, kurumlar ve gelir vergilerinde herhangi bir artışa gidilmeyeceğini, enflasyonun 3 Temmuz’dan itibaren düşmeye başlayacağını söylemişti.

Bu hafta Neler Oldu?

Haftanın ilk üç işlem gününde yatırımcıların hafta sonu yerel seçim riskini satın almak istememelerine bağlı ve mevduat faizinin %60’lara kadar çıkarak risksiz getirilerin enflasyon karşısında yeterli kalabileceğine dair algı ile gerçekleşen kar satışları dikkat çekmişti. Dün ise piyasalarda T2 bakiye düzenlemelerinin olmasıyla rahatlayan piyasaya tepki alımı gerçekleşti. 9.200 seviyesi kırılmadıkça endekste yükseliş trendi gerçekleşti diyemeyiz. Çünkü endeksin bu hafta alçalan trendi sürdürmesi sonrasında tepelerin aşağıda oluşmasıyla yaşanan alçalan trendin yukarı kırılma seviyesi 9.200 seviyesinden geçiyor. Seçimden sonra yaklaşık 10 günlük bayram tatilinin de olması ile birlikte kredi faizlerindeki yükselişin de etkisi ile 10 günlük faiz riskine girilmemesi adına bayram sonuna kadar endekste yön arayışı sürebilir.

Kaynak: İnfo Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!