İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (2.02.2024)

Haftalık Gelişmeler

Yurt İçinde Gündem Enflasyon Olacak

5 Şubat saat 10:00’da TÜİK tarafından 2024 yılının ilk enflasyon verisi açıklanacak. Konsensüs beklentiler aylık bazda Ocak ayında enflasyonda %6,0 – 6,5’lik artışa işaret ederken, bizim beklentimiz enflasyonun %5,5 artması yönünde. Tahminlerimiz dahilinde gelebilecek enflasyon verisi yıllık bazda %63 seviyesine tekabül ediyor.

Geçmiş enflasyonist etkiler zayıflamasına ve TÜFE’nin aylık artış hızının 2023 yılının sonuna doğru yavaşlama eğiliminde olmasına rağmen, jeopolitik gerginliklerin etkisi döviz kurlarındaki yükseliş, zam artışları ve doğalgaz tüketiminin Ocak’da artması ile enflasyonun yüksek kalmasını bekliyoruz. Ayrıca yapılan zamların etkisi ile talep artışı enflasyonu tetikleyebilecek unsurlar arasında yer alıyor.

Enflasyonun Mayıs ayında %70’in üstünde kalmasını bekliyor, Mayıs ayı sonrasında hızlı bir geri çekilme ön görüyoruz. Mayıs ayındaki yüksek seyrin en büyük sebebi ise 2023 yılında doğalgazın katsayısının sıfır olarak alınmasıydı. Asgari ücrete yapılan zammın etkileri de manşet enflasyonu yaklaşık 3,5 puan etkileyerek.

Ons Altında Yükseliş Sürüyor

ABD’de özel sektör istihdamı, Ocak ayında 107.000 kişiyle piyasa beklentilerinin altında arttı. Gözler bugünkü Tarım Dışı İstihdam verisine çevrildi. İstihdam piyasalarındaki zayıflama algısı ile ABD’de enflasyonun soğuma eğilimine girdiği beklentileri Fed’in faizi daha erken indirebilme olasılığını artırdı. Fed’in de buna yönelik faiz kararından sonra verdiği mesajlar ile ons altın yükselirken, kurdaki seyir ile de birlikte gram altında rekor tazeliyor. Fed her ne kadar temkinli duruşunu sürdürse de açıklamalardaki faiz indirim mesajları risk iştahını da artırıyor.

Kaynak: İnfo Yatırım