İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (17.03.2023)

Piyasalar, Merkez Bankaları Kararlarına Odaklanacak

22 Mart’ta Fed faiz kararı açıklanacak. Fed’in önümüzdeki hafta vereceği faiz kararı çok bilinmeyenli denkleme dönüştü desek yanlış olmayacaktır. Çünkü bir önceki faiz kararında 25 baz puan faiz artıran Fed’de anketlerde beklentiler %99 25 baz puan, %1 ise faizlerin sabit kalacağı yönündeydi. 22 Mart içinde 25 baz puana kesin gözüyle bakılırken, Ocak ayı enflasyon verisinin beklentilerin üstünde kalması neticesinde 50 baz puanlık faiz artırımı kısık sesle konuşulmaya başlandı. Ardından Fed’in yıl sonu enflasyon tahmini için önemli datalardan olan PCE verisinin beklenti üstü kalması ve istihdam piyasalarındaki yukarı yönlü seyrin devam etmesi ile iç talebe bağlı olarak geri geri çekilen enflasyon tarafının baskı olacağı algısı ile 50 baz puanlık faiz artırımı piyasalarda fiyatlanmaya başlamıştı.

Hafta sonu ise sürpriz haber akışları rüzgarı tersine çevirdi. Varlık sınıflandırılmasında ABD’nin en büyük 16. bankası olan SVB’nin iflasını açıklaması piyasalara bomba gibi düştü. Başka bankalara da kayyum atandığı bilgisinin medyalarda yer alması, finansal ekosistemdeki endişeleri artırdı. Credit Suisse’nin de CDS’lerinin yükselmesi paniğe neden olurken, bankacılık sistemindeki olumsuz haber akışı resesyon endişelerini tetikledi. Finansal istikrarın sağlanması ve piyasaya kaynak sağlanması adına Fed’in 50 baz puanlık faiz artırım ihtimali anketlerde sıfırlandı. Fiyatlamalarda yıl sonuna doğru parasal genişleme olması adına 50 – 100 baz puan indirim olma olasılığı da yer alıyor. An itibariyle anketlerde 22 Mart’ta faizin sabit kalma ihtimali %13’e gerilerken, 25 baz puan ise %87 olarak gözüküyor.

TCMB Faiz Kararı Açıklanacak

TCMB, 23 Mart’ta faiz kararı açıklanacak. Geçen kararda asrın felaketi olmasıyla finansal koşulların desteklenmesi amacıyla politika faizi 50 baz puan düşüşle %9’dan %8,50’ye gerilemişti. Bu ay ise konsensüs beklentilerde belirsizlik mevcut. Son sanayi üretiminin iyi gelmesi ile sabit kalma ihtimali bulunurken, ileriye dönük projeksiyonlarda deprem etkisinin azalması ve büyümeyi desteklemek adına bu ayda 50 baz puanlık faiz indirimi sürpriz olmayacaktır.

Kaynak: İnfo Yatırım