İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (16.02.2024)

Haftalık Gelişmeler

Gözler Merkez’e Çevrilecek

TCMB politika faizi kararı Perşembe günü saat 14:00’da yayımlanacak. Hafize Geye Erkan’ın istifası sonrasında yeni Başkan Fatih Karahan başkanlığında açıklanacak ilk faiz kararında faizde değişiklik ön görmüyoruz. Yapılan açıklamalar ve son TCMB faiz kararında verilen mesajlarla politika faizinin %45 ile sabit kalacağını düşünüyoruz.

Yüksek enflasyon ortamının Mayıs’a kadar sürme beklentisi ile sıkı para politikası devam edecek gözüküyor. Fakat sıkı para politikası sadece faiz artırımları ile değil farklı enstrümanlarla da olabilir. TCMB tarafından atılan adımlara bakıldığında farklı enstrümanlara yoğunlaşılmış durumda.

Likidite bolluğundan kaynaklı olarak mevduat faizleri geri çekilmeye başlamıştı. Sonrasında ise Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti. Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, KKM hesaplar için zorunlu karşılık oranı, 6 aya kadar vadede %30’dan %25’e indirildi. Döviz cinsinden hesaplar için zorunlu karşılık oranı ise %4’ten %8’e yükseltildi. 5 hafta geri çekilen mevduat faizleri tekrar yükselişe geçti.

FOMC Tutanakları’ndaki Mesajlar Dikkatle Takip Edilecek

Bu hafta ABD tarafından enflasyon verisi açıklandı. Enflasyonun beklentilerin üstünde gelmesi ve istihdam piyasalarındaki güçlü seyrin etkisi ile Fed’in beklenen faiz indirim zamanı ötelenmiş gözüküyor. Enflasyon verisi sonrasında ise piyasalarda gözler FOMC tutanaklarına odaklanmış olacak. FOMC’den verilecek mesajlar globalde kıymetli metaller ve piyasalardaki yönü belirleyebilir.

Kaynak: İnfo Yatırım