İnfo Yatırım Haftalık Makro Bülten – (15.04.2024)

Haftalık Gelişmeler

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek ve TCMB Başkanı Karahan 16 Nisan’da ABD’ye gidecek

Şimşek ve Karahan IMF – Dünya Bankası toplantılarına katılmak üzere Washington’a gidecekken, 17 Nisan’dan itibaren yatırımcılarla da bir araya gelmeleri bekleniyor. Washington temasları sonrasında ise New York’ta ayrı bir yatırımcı toplantıları gerçekleşecek. Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin artması için Kabine değişikliğinden bu yana bir çok yabancı yatırımcı ile görüşülmüştü. Eylül 2023’ye açıklanan OVP sonrasında da yabancı yatırımcılara ilişkin açıklamalar yapan Şimşek, ‘Görüşülmedik ülke kalmayacak’ demişti.

Yapılan bu görüşmelerin hem Türkiye’ye olan yabancı yatırımcı güveni açısından hem de kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’ye ilişkin raporlarının olumlu revize edilme beklentisi açısından olumlu olduğunu düşünmekteyiz.

Euro Bölgesi Enflasyonu Bu Hafta Açıklanacak

ECB’nin faiz kararlarının çok bilinmeyenli denkleme dönüştüğü süreçte enflasyon kararı daha da kritik hale geldi. Geçen sene yüksek enflasyon olmasına rağmen faiz artırımlarında geç kaldığı eleştirisi ile gündemden düşmeyen ECB, anlık süreçte faiz indirim mesajları vermeye başladı. Geçen hafta faizlerin sabit tutulması ile ECB’nin faiz kararı açıklamasında, “Yönetim Konseyi bugün 3 temel faiz oranını değiştirmemeye karar verdi.” ifadesi kullanılmıştı. Euro Bölgesi’nde yıllık bazda enflasyonun %2,6’dan %2,4’e gerilemesi bekleniyor. Orta Doğu’ya ilişkin gerilimin petrol fiyatlamaları üzerindeki etkileri de enflasyon açısından fazlasıyla önem teşkil edecek.

Orta Doğu Gerilimi Tırmanıyor

İran, ilk kez doğrudan İsrail topraklarına yönelik bir saldırı düzenledi. İsrail, 300’den fazla insansız hava aracı ve onlarca balistik füzeyle hedef alındı.

İsrail ordusu, İran’ın askeri hava unsurlarının çoğunun İsrail sınırları dışında etkisiz hale getirildiğini açıkladı. İsrail savaş kabinesi üyesi Benny Gantz, “İran’a bizim belirlediğimiz zaman diliminde karşılık vereceğiz.” dedi.

Kaynak: İnfo Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!