İMKB’ye ‘helal endeks’

Muhafazakâr yatırımcılar için oluşturulan Katılım Endeksi borsada yayına başladı. Endeksin Körfez yatırımcısını da çekmesi bekleniyor.

Faize karşı hassasiyeti olan yatırımcıları borsaya çekmek için tasarlanan Katılım Endeksi, İMKB’de, “KATLM” koduyla yayına başladı. Anlık olarak izlenebilen endeks, faize dayalı finans, ticaret, hizmet, aracılık, alkollü içecek, kumar, şans oyunu, domuz eti ve benzer gıda, turizm eğlence, basın, yayın, reklam, tütün mamulleri, silah, vadeli altın, gümüş ve döviz ticareti olmayan şirketlerden oluştu.

Endekse girecek şirketlerin toplam faizli kredilerinin piyasa değeri oranı yüzde 30’dan, faiz getirili nakit ve menkul kıymetlerinin piyasa değerine oranı yüzde 30’dan, bahsedilen faaliyet alanlarından elde ettiği gelirlerinin toplam gelirlerine oranının da yüzde 5’ten az olması gerekiyor. AlBaraka, Bank Asya, Kuveyt Türk ve Türk Finans’ın sponsorluğunda yayına başlayan endeksin danışmanlığını Bizim Menkul Değerler yapıyor. 

Ürün standardı oluşacak
Katılım Endeksi’nin imza töreninde konuşan Katılım Bankaları Birliği Başkanı Fahrettin Yahşi, “Bu çalışmayla sadece gösterge niteliğinde bir endeks oluşması değil, aynı zamanda gelecekte oluşturulacak finansal ürün ve hizmetler için kullanılabilir bir endeks ve standartlar ortaya konuldu” dedi.
Türkiye Finans Genel Müdürü Yunus Nacar ise muhafazakâr yatırımcıların borsaya çekilmesine bu endeksin büyük katkı sağlayacağını dile getirdi. Nacar, “Endeks, yerli yatırımcı sayısının artmasına katkı sağlayacağı gibi Körfez bölgesindeki yatırımcıların da çekilmesine de aracılık edecektir” diye konuştu.
Dünyanın en büyük borsalarında, İslami kurallarla uyumlu borsa endeksleri var. Londra’daki FTSE, ABD’deki Dow Jones ve S&P 500’ün faizden sağlanan gelire karşı duyarlı yatırımcılara yönelik birden fazla endeksi mevcut.

Endekste 30 şirket var
Adana Çimento (A)
Afyon Çimento
Akçansa
Albaraka Türk
Aygaz
Bagfaş
Bankasya
Bim Mağazalar
Bursa Çimento
Çimsa
Deva Holding
Doğuş Otomotiv
Emlak Konut GMYO
Enka İnşaat
Ford Otosan
Gübre Fabrik.
Kartonsan
Koza Altın
Mardin Çimento
Mondi Tire Kutsan
Netaş Telekom.
Nuh Çimento
Petkim
Pınar Et ve Un
Pınar Süt
Sinpaş GMYO
Trakya Cam
Türk Telekom
Türk Traktör
Vestel Beyaz Eşya

İMKB 100’ün % 17.4’ünü oluşturuyor
Katılım Endeksi’ndeki şirketlerin piyasa değeri 19 milyar 769 milyon TL. Bu oran piyasa değeri 113 milyar 6 milyon TL olan İMKB 100’ün yüzde 17.4’ünü oluşturuyor.

Endekste kullanım alanları, gösterge, karşılaştırma, yatırım fonları, endeks fonlar, borsa yatırım fonları, bireysel emeklilik fonları, teminata kabul edilecek hisse senetleri, alternatif, karma ve türev ürünler, yabancı yatırımcılara yönelik ürünler olacak. Endekste hisse senetleri, 3 ayda bir dönemsel gözden geçirmeye tabi tutulacak.

Erkan: İsteğe bağlı endeks de oluşabilirİMKB Başkanı Hüseyin Erkan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile iki ülke arasında ortak bir endeks yaratmayı planladıklarını belirterek, “Ön görüşmelerini yaptık. Bu yıl çalışmaları başlatıyoruz” dedi. Erkan, Rusya ve Kore ile de çalışacaklarını belirtti. Erkan, katılım endeksinin, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası için hazırlanan ‘enerji endeksi’nden sonra, İMKB’nin kendisi dışında, başka bir kurum için hesapladığı ikinci endeks olduğunu söyledi.
Borsanın halen 43’ü fiyat, 43’ü de getiri endeksi olmak üzere toplam 86 hisse senedi endeksi ile 18 tahvil ve bono endeksi hesapladığı bilgisini veren Erkan, halen proje aşamasında olan ‘Sürdürülebilirlik Endeksi’nin de 2012 yılı başından itibaren hesaplanmayı başlanmasının hedeflendiğini açıkladı.

Erkan, İMKB olarak buradaki asıl hedeflerinin, özel isteğe bağlı endekslere de imkân tanımak olduğunu, bu tip endeksleri de hesaplayarak, yaymak olduğunu dile getirdi. isteğe bağlı olarak çeşitli gruplara özel endeks yapma planları olduğunu belirten Erkan şunları söyledi:
“Büyük holdinglerimizin çok sayıda şirketi borsada. Onlara da özel bir endeks yapmayı planlıyoruz. Talep gelirse, grup endeksleri olabilir. Bir yatırım fonu eğer onlar üzerinde oluşturulursa, tek bir yatırım fonu belgesi ile tüm o grubun hisse senetlerine de aynı anda ortak olmuş olacaksınız. Bu da yeni bir açılım. Bu konuda, önümüzdeki günlerde çeşitli gruplarla da konuşmamızı sürdüreceğiz.”

Zorunlu karşılık bugün değişiyor
Merkez Bankası’nın Türk Lirası yükümlülüklerde yüzde 6 olan ancak vade yapısına göre yüzde 5 ile yüzde 8 olarak değiştirilen yeni zorunlu karşılık oranları bugün uygulanmaya başlıyor. Söz konusu uygulamanın bankacılık sektörüne ek 7.5 milyar lira yükümlülük doğuracağı belirtiliyor. Yeni uygulamaya göre lira cinsi yükümlülüklerde zorunlu karşılık oranı; vadesiz, ihbarlı mevduatlar, özel cari hesaplar, 1 aya kadar vadeli mevduatlar ve katılma hesaplarında yüzde 8. 3 ve 6 aya kadar vadeli mevduatlar ile katılma hesaplarında yüzde 7  olarak uygulanacak. Oran, 1 yıla kadar vadeli mevduatlar ve katılma hesaplarında yüzde 6, bir yıl ve daha uzun vadeli mevduatlar ve katılma hesapları ile birikimli mevduatlar, katılma hesaplarında yüzde 5 olacak

Kaynak:
http://www.milliyet.com.tr/imkb-ye-helal-endeks-/ekonomi/haberdetay/07.01.2011/1335890/default.htm

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir