İhracat Rakamları / Temmuz 2014

Türkiye İhracatçılar Meclisi 2014 Temmuz Ayı İhracat Rakamlarını açıkladı.

İhracat, tatil etkisi ile Temmuz’da aynı kaldı: 12.5 milyar dolar/ 7 aylık artış %5,7

2014 Temmuz ayı mal ihracat gerçekleşmeleri ve verilerine dair bir basın açıklaması gerçekleştiren Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, bayram tatilinin geçen seneden farklı olarak Temmuz ayına kaymasının etkisiyle 3 işgücünün eksik olmasıyla birlikte Temmuz ayında Türkiye’nin ihracatının geçen senenin Temmuz ayı ile aynı seviyede kaldığını ve 12 milyar 539 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, ilk 7 aylık ihracatın ise yüzde 5,7 artışla 92 milyar 711 milyon dolara, son 12 aylık ihracatın ise yüzde 2,2 artarak 156 milyar 319 milyon dolara yükseldiğini bildirdi.

TİM Başkanı Büyükekşi, geçen senenin Temmuz ayında işgünü bazında ihracat 465 milyon dolar iken, bu senenin Temmuz ayında günlük bazda ihracatın yüzde 12 artarak 522 milyon dolara yükseldiğini, ancak bayram etkisi ve Irak’a ihracatta Temmuz’da yaşanan gerileme nedeniyle Temmuz ayı ihracatının geçen sene ile aynı seviyede kaldığını ifade etti. Büyükekşi, işgünü kaybının aylık ihracattaki artış temposunu aylık bazda 12,4 puan, Irak’a ihracatta yaşanan kaybın ise 3,9 puan, toplamda 16,3 puan aşağı çektiğini belirtti.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin Dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ile Temmuz ayı ihracat verilerine ilişkin değerlendirmesi şöyle:

Dünya Ekonomisinde Büyüme Önceki Yıldan Daha İyi Olacak

“Dünya ekonomisinde geçen yılın son çeyreğinden itibaren genel bir iyimserlik havası hakim. Küresel mali piyasalarda ciddi bir iyileşme oluşmaya başladı. Dünya ekonomisi geçen yılın üzerinde büyüyor, yılın ikinci yarısında da bu trendin devam etmesi bekleniyor. ABD ile ilgili olumlu veriler gelmeye devam ediyor.

Euro Bölgesi türbülanslı dönemi geride bıraktı ve düşük büyümeli bir aşamaya geçti. Avrupa Merkez Bankası’nın attığı adımlar küresel likidite koşullarının iyileşmesine katkı yaptı. Yeni parasal genişleme önlemleri etkilerinin yılın ikinci yarısında daha belirgin olması bekleniyor.

Türkiye ihracatı gelişmiş ülkelerde ortaya çıkan büyümeden yararlanıyor. İthalatı gerileyen AB’ye ihracatımızı ilk 7 ayda yüzde 14 artırmayı başardık. Bölgesel pazarlardaki tüm olumsuzlukları Avrupa pazarındaki talebe cevap verebilen ihracatçılarımız sırtlıyorlar. Yılın ilk 7 ayında en önemli 5 ihracat pazarımızdan 4’ü Avrupa’dan; Almanya, İngiltere, İtalya ve Fransa. Bu 4 pazarda yılın ilk 7 ayında ortalama yüzde 14 ihracat artışı yakalamayı başardık.

Orta Doğu ve Bölgemizde Jeopolitik Riskler Etkisini Artırdı

Orta Doğu’da ve Karadeniz’in kuzeyinde sıcak gelişmeler yaşanıyor. Rusya-Ukraynagerilimi bölgedeki barış ve istikrar umutlarını zedeliyor. Maalesef bu gelişmeler, hem ülkemiz için hem de tüm dünya için önemli bir risk teşkil etmeye başladı. Yaşanan bu gelişmenin ardından AB’nin Rusya’ya ilave yaptırımlar uygulaması gündeme geldi.

Diğer taraftan İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliam ve Orta Doğu’da yaşanan sıkıntılar tüm bölge dinamiklerini ve ekonomilerini etkiliyor.

Jeopolitik riskler barındıran, yakın coğrafyamızdaki 6 ülke ilk 7 ayda ihracatımızı negatif etkiledi. Libya, Mısır, Rusya ve Ukrayna’da belirgin düşüşler yaşandı. Komşularımızda barış ve huzur ortamı hem onlar hem de bizim için gerekli.

60 bin ihracatçının temsilcisi Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, bu sorunların beraberinde getirdiği risk ve belirsizliklerin bir an önce sona ermesini temenni ediyoruz. Gazze’de yaşanan acı gelişmeler, masum insanların katledilmesi buruk bir Ramazan geçirmemize sebep oldu ve hepimizin kederini daha da artırdı. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm dünya ülkelerini, devam eden saldırıların durdurulabilmesi için göreve çağırıyoruz. Akan kan ve gözyaşının bir an önce durdurulmasını ve barış ve kardeşlik ortamının kalıcı olarak yeşertilmesini temenni ediyoruz. Bizler de ihracatçıların temsilcisi ve işadamları olarak, barış elçisi olmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğumuzun bir kez daha altını çizmek istiyoruz.

İhracat Artışı Büyümeye Katkı Vermeye Devam Edecek

Türkiye ekonomisi ihracat desteğiyle büyümeye devam ederken, sanayi üretiminde yukarı yönlü hareketlenmenin sürmesi hem de cari açıkta yaşanan pozitif gelişmeler, ileriki dönem beklentilerinin de pozitife dönmesini sağlıyor.

Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,3’le beklentilerin üzerinde büyüme göstermesi, yabancı finans kuruşların tahminlerini bir bir revize etmesine neden oldu. Son olarak Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye için 2014 büyüme beklentisini yüzde 2,8’den 3,3’e yükseltti. Dünya Bankası ve Citigroup da kısa süre önce tahminlerinde yukarı yönlü değişikliğe gitmiş, Dünya Bankası büyüme öngörüsünü yüzde 2,4’ten yüzde 3,5’e revize ederken, Citigroup da beklentisini yüzde 2,2’den 3,5’e yükseltmişti.

Türkiye ekonomisi, ihracatın da katkı vermesiyle dengeli ve nitelikli bir büyüme patikasına girmiş bulunuyor. İthalatta bir miktar yavaşlama buna karşılık ihracatta ciddi bir artış ve azalan cari işlemler açığı ile doğru yolda ilerliyoruz. Sanayimizi dönüştürebilir ve ihracatımızın artışını daha fazla teknoloji ve katma değer ile artırabilirsek hedeflerimize ulaşırız.

Temmuz Ayında İhracat Geçen Sene ile Aynı Kaldı

Temmuz ayında ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre aynı seviyede kalarak 12 milyar 539 milyon dolar oldu. Eğer bayramda işgünü farkı olmasaydı artış rakamı 12,4 puan, Irak’a ihracatımız geçen seneki seviyesinde devam etseydi artış rakamı ek 3,9 puan daha fazla olacaktı. Ancak bizler Irak’ta yaşanan sıkıntıların geçici olduğuna ve gerek Avrupa Birliği’ne ihracatımızdaki güçlü artış ile gerekse yeni hedef pazarlarımızdaki performanslarımızla, Irak gibi önemli bir pazarımızda yaşanan gelişmelerin etkisini en az şekilde hissedeceğimize ve bu sıkıntıların bizi yavaşlatsa bile hedeflerimiz yolunda asla durduramayacağına inanıyoruz. Bayram sebebiyle işgünü eksiği haricinde düşünüldüğünde, iş günü bazında ihracat yüzde 12 arttı. Zira bayram etkisi hissedilmeden önceki son Cumartesi akşamına kadar günlük ihracat artışı %12.4 mertebesindeydi.

İlk 7 ayda ihracatımız yüzde 5,7 artışla 92 milyar 711 milyon dolar oldu. Son 12 aylık ihracatımız ise yüzde 2,2 artışla 156 milyar 319 milyon dolara yükseldi. Temmuz ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 994 milyon dolarla Otomotiv sektörümüz yaparken, Hazırgiyim ve Konfeksiyon sektörümüz, 1 milyar 727 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada, Kimyevi Maddeler sektörümüz ise 1 milyar dolar 581 milyon dolar ihracat ile üçüncü sırada yer aldı.

Temmuz ayında en fazla ihracat artışını yüzde 76 ile Savunma ve Havacılık Sanayi sektörümüz yakaladı. Bu sektörü fındık ve su ürünleri-hayvansal mamuller sektörleri izledi.

Temmuz ayında en fazla ihracat yaptığımız 5 ülke sırasıyla Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa ve Irak oldu. Irak aylık ihracat sıralamasında 5. ülke konumuna geriledi. Almanya’ya ihracatımız yüzde 14 artarken, İngiltere’ye ihracatımız yüzde 16, İtalya’ya ihracatımız yüzde 2, Fransa’ya ihracatımız yüzde 7 arttı. Irak’a ihracatımız ise yüzde 46 azaldı. En fazla ihracat yaptığımız 30 ülke arasında en yüksek ihracat artışı yüzde 64 ile Suriye’ye gerçekleşti.

Temmuz ayında ihracat artışında öne çıkan ülkeler şöyle oldu; Temmuz ayında Peru’ya ihracatımız yüzde 314, Malezya’ya yüzde 123, Norveç’e yüzde 110, Angola’ya yüzde 99, Gana’ya yüzde 86, İrlanda’ya yüzde 85, Kuveyt’e yüzde 83 arttı.

Temmuz ayında AB’ye ihracatımız yüzde 11 artarken, Kuzey Amerika’ya yüzde 12 ve Uzakdoğu’ya yüzde 10 ihracat artışı yakaladık. Temmuz ayında Ortadoğu’ya ihracatımız yüzde 18, Afrika’ya yüzde 10 geriledi.

En fazla ihracat yapan ilk 10 ilimiz arasında Temmuz ayında ihracatını en fazla artıran ilimiz yüzde 33 artışla Hatay oldu. Hatay’ı yüzde 16 artışla Sakarya, yüzde 4 artışla İstanbul ve yüzde 1 artışla Manisa takip etti. Ankara’nın ve Kocaeli’nin ihracatı yüzde 1, Denizli’nin yüzde 2, İzmir’in yüzde 5, Bursa’nın yüzde 7, Gaziantep’in ihracatı yüzde 18 düşüş kaydetti.

Temmuz Ayı İhracat Verileri Basın Bülteni Sunumu için tıklayın.

TİM – Türkiye İhracatçılar Meclisi

İhracat ve İthalat konularında sormak istediklerinizi uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir