İhracat Rakamları / Mayıs 2014

Türkiye İhracatçılar Meclisi 2014 Mayıs Ayı İhracat Rakamlarını açıkladı.

İhracat Mayıs’ta yüzde 5,8 arttı, 13.4 milyar dolarlık rakamla aylık rekorlarına yenisini ekledi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Mayıs ayı ihracat rakamlarını Şanlıurfa’da açıkladı. TİM verilerine göre, Mayıs ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 artışla 13 milyar 412 milyon dolar oldu. İlk 5 ayda ihracat yüzde 8 artışla 67 milyar 92 milyon dolar oldu. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 1,7 artışla toplam 156 milyar 145 milyon dolara yükseldi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, toplantıda sözlerine geçtiğimiz ay Soma’da yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden maden işçilerinin ailelerine başsağlığı dileyerek başladı.

Mayıs ayında ihracat yüzde 5,8 artışla 13 milyar 412 milyon dolar oldu

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin Şanlıurfa’da açıkladığı rakamlara göre, Türkiye’nin Mayıs ayında ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 artışla 13 milyar 412 milyon dolar oldu. Böylelikle Mayıs ayı toplam mal ihracatı, önceki TÜİK verileri dahil tüm Mayıs ayı rakamlarını geçerek Mayıs ayı cumhuriyet tarihi rekorunu kırdı. İlk 5 ayda ihracat yüzde 8 artışla 67 milyar 92 milyon dolar oldu. Son 12 aylık ihracat yüzde 1,7 artışla 156 milyar 145 milyon dolara yükseldi.

Mayıs ayında en fazla ihracatı, 2 milyar 54 milyon dolarla otomotiv sektörü yaparken; hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 1 milyar 616 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada; kimyevi maddeler sektörü ise 1 milyar dolar 591 milyon dolar ihracat ile üçüncü sırada yer aldı.

Mayıs ayında en fazla ihracat artışını yüzde 46 ile gemi ve yat sektörü yakaladı. Bu sektörleri fındık ve hazırgiyim sektörleri izledi.

İhracat pazarlarındaki gelişmelere bakıldığında, Mayıs ayında en fazla ihracat yapılan 3 ülke sırasıyla Almanya, Irak ve İngiltere oldu. En büyük dış pazarımız olan Almanya’ya ihracatta Mayıs ayında %25 artış yakalandı.

Mayıs ayında ihracat artışında öne çıkan ülkeler şöyle sıralandı;

Mayıs’ta Umman’a olan ihracat yüzde 208, Senegal’e yüzde 128, Endonezya’ya yüzde 107, İrlanda’ya yüzde 97, Vietnam’a yüzde 83, Suriye’ye yüzde 82 artış gösterdi.

Mayıs ayında AB’ye ihracatı yüzde 15 artarken, Kuzey Amerika’ya yüzde 12, Orta Doğu’ya yüzde 9 ihracat artışı yakalandı.

En fazla ihracat yapan ilk 10 ilimiz arasında ihracatını en fazla artıran ilimiz yüzde 64 artışla Sakarya oldu. Sakarya’yı yüzde 9 artışla Ankara, yüzde 8 ile İstanbul, Yüzde 7 ile İzmir, yüzde 6 ile Denizli ve Manisa, yüzde 1 ile Bursa takip etti.

Şanlıurfa’nın Mayıs ayı ihracatı yüzde 48 artarak 26 milyon dolara, ilk 5 aylık ihracatı ise yüzde 25 artarak 110 milyon dolara yükseldi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Şanlıurfa’yı bu başarılı performansından ötürü tebrik etti.

Öncelikli pazarlarda güçlü ihracat artışı devam ediyor

TİM Başkanı Büyükekşi, yılın ilk 5 ayında Almanya’ya ihracatın %18 artışla 6,3 milyar dolara, Irak’a ihracatın %11 artışla 5 milyar doların üzerine ve İngiltere’ye ihracatın ise %20 artışla 3,9 milyar dolara çıktığını vurgulayarak; ana ihraç pazarlarındaki çift haneli rakamların devamı ile Kuzey Afrika ve Orta Doğu bölgelerindeki talebin güçlenmesi ile Orta Vadeki Program hedefi olan 166,5 milyar dolara yılsonunda erişileceğini belirtti.

İlk beş ay mal ihracatı yüzde 6,8 arttı, toplam ihracat yüzde 8 artış kaydetti

Güçlenen dış talep, toparlanan AB ekonomisi ile birlikte kurların etkisinin yılın ikinci çeyreğinden itibaren ihracata yaptığı pozitif etkinin devam ettiğini belirten Büyükekşi, “İhracatçılar olarak, kademeli faiz indiriminin devamı ile, özellikle dolar kurunun tekrar arzu edilen 2.15-2.20 bandına gelmesini bekliyoruz. Bu anlamda fırsatlara odaklanarak, özellikle Avrupa Birliği’ndeki iyileşmeyi her yönüyle iyi değerlendirmemiz gerekiyor.” dedi.

Dış ticaret rakamlarının açıklandığı Şanlıurfa ilinin ilk 5 ayda %25 ihracat artışı yakaladığını belirten Büyükekşi, “Şanlıurfa’nın önümüzdeki yıllarda çok daha fazla ihracat yapacağına inanıyoruz. Zira Şanlıurfa’nın, GAP’ın sulama projelerinin tamamlanmasıyla muazzam tarımsal üretim potansiyelini daha etkin değerlendireceğine inanıyoruz. İlimiz demir-çelik eşyalar, elektrikli makine ve cihazlar, plastik ve mamüllerinde ihracatını geliştiriyor.

Daha yüksek katma-değerlerine yönelerek bu gelişim sürekli ve kalıcı hale getirilebilir.” dedi.

TİM – Türkiye İhracatçılar Meclisi

İhracat ve İthalat konularında sormak istediklerinizi uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir