İhracat Rakamları / Aralık 2013

Türkiye İhracatçılar Meclisi 2013 Aralık Ayı İhracat Rakamlarını açıkladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin Ankara’da açıkladığı ihracat verilerine göre Türkiye’nin Aralık ayında ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,8 artışla 12 milyar 996 milyon dolar, 2013 yılının tamamında ise yüzde 0,01 artışla 151 milyar 707 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Birlik kaydından muaf ihraç kalemleri hariç, net mal ihracatının 12 aydaki kümüle artış performansı yüzde 5,8 oldu.

Aralık ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 764 milyon dolar ile otomotiv sektörü yaparken, kimyevi maddeler sektörü 1 milyar 603 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada, hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü ise 1 milyar 424 milyon dolar ihracat ile üçüncü sırada yer aldı.

Aralık ayında en fazla ihracat artışını yüzde 36 ile tütün sektörü, yüzde 30 ile hububat-bakliyat sektörü ve yüzde 26 ile makine sektörü yakaladı.

2013 yılında otomotiv sektörü ihracat şampiyonu oldu. Sektörün ihracatı yüzde 12 artarak 21,3 milyar dolar oldu. İkinci sırayı 17 milyar 441 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörü, üçüncü sırayı ise 17 milyar 327 milyon dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü aldı.

2013 yılında en fazla ihracat yapılan 3 ülke sırasıyla Almanya, Irak ve İngiltere oldu. Almanya’ya ihracatımız geçen yıla göre yüzde 3 artarak 13,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Irak’a ihracatımız geçtiğimiz yıla göre yüzde 10 artış göstererek 11,8 milyar dolara yükseldi. İngiltere’ye ihracatımız yüzde 8 artış göstererek 8,5 milyar dolara yükseldi. Bu üç ülkeyi sırasıyla Rusya, İtalya, Fransa, ABD, İspanya, Çin, Hollanda takip etti.

2013 yılında ihracatımızın önemli oranda arttığı ülkeler arasında yüzde 137 artış ile Gine, yüzde 82 artış ile Suriye, yüzde 79 ile Gabon, yüzde 67 artış ile Benin ve yüzde 66 ile Malezya ön sıralarda yer aldı.

Bölgesel olarak bakıldığında AB yine en fazla ihracat yaptığımız bölge oldu. AB’ye ihracatımız yüzde 7 artarak 61,9 milyar dolara yükseldi. Ortadoğu’ya ihracatımız 2013 yılında yüzde 2 artarak 27,5 milyar dolara yükseldi. 2013 yılında BDT ülkelerine ihracatımız yüzde 11 artarak 18,2 milyar dolara, Afrika’ya ihracatımız yüzde 5 artarak 14 milyar dolara yükseldi.

2013 yılında en fazla ihracat yapan ilimiz İstanbul oldu. İstanbul, ihracatını yüzde 5 artırdı ve toplam 63,8 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. İstanbul’u 12,8 milyar dolar ihracat ile Bursa ve 12,7 milyar dolar ihracat ile Kocaeli takip etti. Bursa ilimiz geçen sene 3. sırada yer alıyordu. Bu sene 1 basamak yukarı çıkarak 2.sıraya çıktı. Bu illerimizi İzmir, Ankara, Gaziantep, Manisa, Denizli, Sakarya, Hatay takip etti.

2013 yılında en fazla ihracat yapan ilk 10 ilimiz arasında ihracatını en fazla artıran ilimiz Sakarya oldu. Sakarya ilimiz 2013 yılında ihracatını geçtiğimiz yıla göre yüzde 26 artırdı. Sakarya ilimizi yüzde 13 ihracat artışı ile Denizli, yüzde 11 ihracat artışı ile Ankara takip etti. Gaziantep’in ihracatı yüzde 10, Bursa’nın yüzde 8, İzmir’in ve İstanbul’un yüzde 5 arttı. Hatay’ın ihracatı değişmezken, Kocaeli’nin ihracatı yüzde 3, Manisa’nın ihracatı yüzde 6 geriledi.

TİM Başkanı Büyükekşi konuşmasında Türkiye aşkıyla ihracat yapan tüm ihracatçılara teşekkür etti. Konuşmasına yeni Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye yeni görevinde başarılar dileyerek başlayan Büyükekşi, sanayi ve ihracat camiasından bir bakanın görevi devralmasından ötürü büyük mutluluk duyduğunu belirtti. 2013’ün ihracat değerlendirmesini yapmadan önce ülkenin son günlerde hareketlenen gündemi ile ilgili görüşlerini paylaşan Büyükekşi konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye, sorunlarının üstesinden gele gele büyür. Çünkü Türkiye demokrasisi, sorunlarını çöze çöze olgunlaşır. Çünkü Türkiye ekonomisi, sıkıntılarını aşa aşa, orta ve uzun vadeli rekabet gücü kazanır. Türkiye bunları aşar. Türkiye’nin birikimi; siyasi ve hukuki sorunlarını çözecek, özgürlükçü demokrasisini yükseltecek, piyasa ekonomisini derinleştirecek olgunluktadır. Ufka bakalım. İstikrar ve güven ortamına sahip çıkan ve büyüyen bir Türkiye var. Gelecek bizimdir”

Dünya Ekonomisinde, Bilhassa Gelişmiş Ülkelerde Toparlanma Belirtileri Hakim
Konuşmasında dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri de değerlendiren Büyükekşi şunları söyledi:

2013 yılı hem Dünya hem de ülke ekonomisi için oldukça hareketli ve zorlu bir yıl oldu. Neredeyse tüm ülkelerin ihracatı ve genel olarak dış ticaret performansı durgundu. Bu yılın başında dünya ekonomisinde büyümenin yüzde 2,8 olacağı öngörülüyordu. Küresel büyüme ne yazık ki bu düşük öngörünün de gerisinde kaldı. Ancak yılın son çeyreğinde gelişmiş ülkelerden belirgin toparlanma ve büyüme sinyalleri geldi. Bunun sonucunda da, dünya ekonomisi 2013 yılını yavaş ve kademeli toparlanmayla bitirdi. Bu gelişmelerden sonra, 2014 yılında sadece ABD’de değil, AB ve Euro Bölgesi dâhil tüm gelişmiş ülkelerde büyümenin daha yüksek oranda gerçekleşmesi bekleniyor. 2007 yılından beri ilk defa bütün gelişmiş ülkelerde büyüme bekleniyor.

2014 yılında dünya ekonomisinde yüzde 3, dünya ticaretinde yüzde 4’lük büyüme bekliyoruz. Dünya ticaretinin 2014 yılında 19,1 trilyon dolara yükseleceğini tahmin ediyoruz. Bu büyüme trendi, ihracatımıza olumlu yansıyacak. Dolayısıyla hem Türkiye hem dünya ekonomisi için 2014 beklentilerimiz göreceli olarak daha iyimser.

Türkiye Ekonomisi İhracata Dayalı Büyümeye Ağırlık Verecek
Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri değerlendiren TİM Başkanı şunları söyledi:

Dünya ekonomisi için zorlu geçen 2013’te Türkiye geçen seneden daha hızlı büyümeyi başardı. Türkiye, küresel ekonomik krizden en hızlı çıkan ve ekonomik belirsizlikten nispeten daha az etkilenen ülkeler arasında yer aldı.

İhracatımız ise 2013 yılında 151,7 milyar doları aştı. Adım atmadık, mal satmadık ülke bırakmadık. 1 senede düzenlediğimiz ticari heyetlerle Dünyanın etrafında 6 tur attık. Diğer bir ifadeyle 240 bin kilometre yol kat ettik. Düzenlediğimiz 29 ticari heyette 19 bin ikili ticari görüşme gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız bizlere her kulvarda destek verdiler. Birçok yurtdışı heyetimizi onların liderliğinde yaptık. 2014 yılında da durmayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızla, Sayın Başbakanımızla ve Sayın Bakanımızla birlikte yine dünyanın dört bir yanına ulaşacağız.

TİM – Türkiye İhracatçılar Meclisi

İhracat ve İthalat konularında sormak istediklerinizi uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir