İhracat Nisan’da da arttı

Nisan ayında ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 azalışla 11 milyar 407 milyon 106 bin dolar oldu.

Yılın ilk 4 ayında ise ihracatımız yüzde 5,9 artışla 45 milyar 663 milyon dolara yükseldi.

Nisan ayında en fazla ihracatı, otomotiv sektörü 1milyar 636 milyon dolar ile yaparken, Kimyevi maddeler sektörü 1 milyar 498 milyon dolar ile ikinci, Çelik sektörü ise 1 milyar 323 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldı.

Tarım sektörleri Nisan ayında 1 milyar 511 milyon dolarla toplam içinde yüzde 13.2 pay alırken, 9 milyar 572 milyon dolar ihracat gerçekleştiren sanayi sektörleri payı yüzde 83.9 oldu.

Madencilik ürünleri sektörümüz ise Nisan ayında 323 milyon dolar ihracat ile toplam ihracattan yüzde 2.8 pay aldı.

Nisan ayında en fazla ihracat artışını yüzde 85.7 ile tütün ve mamulleri sektörü oldu. Savunma ve havacılık sektörü yüzde 82 büyüdü.

İHRACAT İÇİN ÇETİN BİR YIL

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi bu yılın ihracatta son yılların en çetin geçecek yılı olması beklendiğini belirtti.

Büyükekşi,”Zayıf dış talep karşısında ihracatta ilave rekabet avantajı sağlayacak tedbirlere ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Mehmet Büyükekşi, Nisan ayında Afrika ülkelerine ihracatın yüzde 43, Ortadoğu bölgesine yüzde 17 arttığını belirterek, “Nisan ayında en yüksek artış hızı, Libya’ya yaşandı. Libya’ya ihracatımız 50 kat arttı” dedi.

Kaynak: hurriyet.com.tr

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir