Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (9.02.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Güne dün sınırlı pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izlerken günü %0,48 yükselişle 2.007,14’den tamamladı. Bankacılık endeksi %0,85 yükselişle pozitif ayrıştı. BIST gün içinde Rusya-Ukrayna gerilimine ilişkin gelen haber akışıyla dalgalı bir seyir izledi. Büyük merkez bankalarının arka arkaya sıkılaşma sinyalleri vermesi sonrası global risk alma iştahındaki zayıflama yerini toparlanma çabasına bıraktı. Yurtdışı majör borsalar günü yükselişle tamamlarken, yurtdışı borsalarda tepki yükselişi eğiliminin devam etmesi beklenmektedir. VIX endeksi 21 seviyelerine gerilerken, volatilitenin düşmeye başladığına işaret ediyor. Ancak ABD borsalarında kısa vadeli volatilite ve satış baskısı riskinin ortadan kalkması için VIX endeksinin 20 seviyesi altına gerileyerek kalıcı olması gerekiyor.

Hem yurtiçi hem de yurtdışı piyasalar için Rusya-Ukrayna arasındaki geriliminin sıcak çatışmaya dönüşme olasılığı kısa vadede piyasalar için en önemli risk unsuru olarak görünmekte. Kısa vadede Jeopolitik risklere ilişkin haber akışlarının BIST üzerinde etkili olmaya devam etmesi beklenmektedir. İki ülke arasındaki gerilimin düşmesi durumunda BIST’te tepki yükselişinin ve pozitif fiyatlamanın güçlenmesi beklenmektedir. Botaş’ın sanayi şirketlerine uyguladığı doğalgaz kısıntısına son vermesi ve şirketlerin güçlü bilanço açıklamasının desteğiyle kısa vadede BIST’te yükseliş eğiliminin güçlenerek devam etmesi beklenmektedir. Jeopolitik risklerde artış ya da yurtdışı borsalarda güçlü satışlar yaşanmadıkça BIST’te kısa vadede geri çekilmeler yaşansa da bunun alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve tepki yükselişinin devam etmesi beklenebilir.

BIST kapanışına göre VIOP-30 endeksi akşam seansını %053 yükselişle tamamladı. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadelileri %1 üzeri yükselişle seyrederken, Asya borsalarında alıcılı bir seyir hakim. Endeksin güne yükselişle başlamasını beklerken, endekste gün içinde geri çekilmeler yaşansa da tepki yükselişi eğiliminin kısa vade de devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi