Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (6.03.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Haftanın son işlem gününe düşüşle başlayan BİST100 Endeksi, gün içinde gelen siyasi haberler ile 5.054’e kadar geriledikten sonra kapanışa yakın gelen alımlarla kayıplarının bir kısmını geri alarak günü %0,93 düşüşle 5.212,38’den tamamladı. Bankacılık Endeksi %1,44 düşüşle negative, Sınai endeks %0,18 yükselişle pozitif ayrıştı. Haftalık bazda ise BİST100 Endeks %2,93 yükseliş kaydederken Bankacılık Endeksi %7,40 yükselerek pozitif, Sınai Endeks %0,38 düşüşle negatif ayrıştı. Şirket geri alımları, BES katkı fonlarının hisse oranının artırılmasının ardından Varlık Fonu’nun şirketlerinden sağlayacağı kaynak ile borsada işlem gören şirketlerini destekleyeceğine yönelik haber akışının kısa vadede sağlanan pozitif havayı sürdürmesini bekleriz.

Bilanço döneminin sonuna yaklaşırken deprem sonrası artan belirsizlikler de hisse ve sektörel bazlı ayrışmaların sürmesine yol açıyor. Major küresel borsalarda risk iştahı geçtiğimiz hafta Fed üyesi Bostic’ten gelen yaz aylarında faizin sabit tutulabileceği mesajıyla yükseldi. ABD ve Avrupa endeksleri Cuma günü de yükseliş kaydederken haftalık bazda ABD borsaları yatay pozitif, Avrupa borsaları %1-2 arasında değişen yükselişler kaydetti.

Yurtdışı borsalarda risk iştahının açıklanacak veriler ve olası Merkez Bankası üyeleri açıklamalarıyla şekilleneceğini düşünüyoruz. Bu hafta Salı ve Çarşamba günü Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları ve Cuma günü ABD’de tarım dışı istihdam verisi takip edilecek. Bu sabah ABD vadelileri ve Alman DAX vadelisi yataya yakın bir seyir izlerken Asya endekslerinde ağırlıklı olarak pozitif eğilim izleniyor.

Yurtiçinde ise, VİOP-30 Endeksi Cuma akşam seansını %0,16 sınırlı yükselişle pozitif eğilimle tamamladı. Endeksin güne yatay başlamasını ve gün içinde geri çekilmeler yaşansa da tepki yükselişi eğiliminin devam etmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi