Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (5.02.2024)

BIST100 Günlük Yorum

Haftanın son işlem gününe yükselişle başlayan ve 8.762 seviyesinde rekor tazeleyen BİST100 Endeksi, gün içerisinde zayıflasa da günü %0,23 artışla 8.665,68 seviyesinde tamamladı. Sınai Endeks %0,10 değer kazanırken Bankacılık Endeksi %1,15 değer kaybetti. Haftalık bazda ise BİST100 %3,83 yükselişle yükseliş serisini üst üste 5. haftaya taşırken, Sınai Endeks %4,67 değer kazandı, Bankacılık Endeksi %0,09 sınırlı düşüşle negatif ayrıştı.

Geçtiğimiz hafta da rasyonel politikaların kararlılıkla uygulanması, yabancı yatırımcı ilgisi gibi etkenler BİST’i desteklerken, Cuma akşamı Hafize Gaye Erkan yaptığı açıklama ile TCMB Başkanlığı’ndan ayrıldığını duyurdu. Erkan’ın yerine PPK’da yer alan Fatih Karahan yeni başkan olarak atanırken, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek de mevcut politikanın aynı şekilde uygulanmaya devam edeceğini açıkladı. Dolayısıyla TCMB’de yaşanan başkan değişikliğinin piyasalara etkisinin sınırlı olacağını düşünüyoruz.

Bu Perşembe yeni başkan 2024 yılının ilk enflasyon raporunun sunumunu gerçekleştirecek. Diğer taraftan bu hafta yurt içinde Pazartesi günü TÜFE enflasyon, Cuma günü sanayi üretim rakamları takip edilecek. Bugün açıklanacak Ocak ayı enflasyon rakamları için piyasa beklentisi TÜFE’nin Ocak’ta aylık %6.60 artış yaşayacağı yönünde bulunurken, Şeker Yatırım olarak TÜFE’de aylık %6.85 artış yaşanacağını tahmin ediyoruz.

Global tarafta ise Fed’in faiz indirimlerine ne zaman başlayacağı beklentisi ağırlıklı olarak takip edilmektedir. Başkan Powell’ın faiz indirimleri için daha fazla veriye ihtiyaç duyulduğu yönündeki açıklamaları sonrası Mart ayında faiz indirim olasılığı %50’den %36’ya gerilerken risk iştahı da baskılandı. Cuma günü ise ABD tarım dışı istihdam verisi takip edilirken veri beklentilerden çok güçlü gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta ABD borsaları ortalama %1,5 artılarla haftayı tamamlarken, Avrupa borsaları hafif negatif, Asya borsaları karışık seyretti. Bu sabah ABD vadelileri ve Alman DAX vadelisi negatif fiyatlanırken Asya endekslerinin geneli alıcılı seyrediyor. Önümüzdeki dönemde makroekonomik verilerin ve Fed üyelerinden gelecek açıklamaların risk iştahına yön vermesini bekliyoruz. Yurt içinde, VIOP30 endeksi akşam seansını %0,63 düşüşle tamamladı. Endeksin güne hafif pozitif eğilimle başlamasını ve yükselen trendin sürme çabasında olmasını bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi