Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (28.03.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Güne yükselişle başlayan BİST100 Endeksi, kapanışa kadar alıcılı seyretse de, THYAO, SASA, TUPRS gibi endeks ağırlığı yüksek hisselerde kapanışa yakın oluşan satış baskısıyla kazancını koruyamadı ve günü %0,68 düşüşle 4.997,80’den tamamladı. Bankacılık Endeksi %0,22 düşüşle pozitif ayrışırken Sınai Endeks %0,88 düşüşle negatif ayrıştı. Seçim belirsizliği nedeniyle volatilitenin artış gösterdiği piyasada kısa vadede piyasada tepki yükselişleri görülse de 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçime kadar dalgalı seyrin devam edeceğini düşünüyoruz. Ayrıca, global piyasalardaki bankacılık sektörü risklerine yönelik gelecek haber akışlarının da dalgalanmayı artıracağını düşünüyoruz.

Dün ABD ve Avrupa endeksleri yeni haftaya bankacılık krizine dair endişelerin azalmasıyla pozitif bir başlangıç yaptı. Asya endeksleri ise Çin’de sanayi şirketlerinde kazançların düştüğüne ilişkin veri sonrası ağırlıklı olarak satıcılı seyretti.

Bu sabah ABD vadelileri ve Alman DAX vadelisi pozitif seyrederken Asya endekslerinde de alıcılı bir seyir var. Bu sabah VIX endeksi 21 seviyesine gerilerken ABD endekslerinde volatilitenin gerilediğine işaret ediyor. Ons altın ise geçen hafta gördüğü 2.000 yakınlarından 1.960 yakınlarına gerileyerek güvenli liman arayışının azaldığına işaret ediyor. Yurtiçi tarafta, VİOP-30 Endeksi akşam seansını %0,05 sınırlı düşüşle tamamladı. Endeksin güne pozitif eğilimle başlaması ve gün içinde dalgalı seyrin sürmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi