Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (27.03.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Haftanın son işlem gününe yükselişle başlayan BİST100 Endeksi, gün boyu dalgalansa da 5.000 üzerinde tutunarak günü %0,59 düşüşle 5.031,98’den tamamladı. Bankacılık Endeksi %2 düşüşle negatif ayrışırken Sınai Endeks %0,08 düşüşle pozitif ayrıştı. Haftalık bazda ise BİST100 Endeksi %2,03 gerilerken, Bankacılık Endeksi %3,14 düşüşle, Sınai Endeks %2,25 düşüşle haftayı tamamladı. Seçim belirsizliği nedeniyle kısa vadede piyasada tepki yükselişleri görülse de 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçime kadar piyasadaki dalgalı seyrin devam edeceğini ve global piyasalardaki bankacılık sektörü risklerinin yükselmesinin de dalgalanmayı artıracağını düşünüyoruz.

Küresel piyasalarda ABD’li banka SVB’nin iflasının ardından oluşan endişeler sürerken, Fed ve İngiltere Merkez Bankası geçen haftaki toplantılarda faiz artışlarına devam ettiler. Bununla beraber yapılan açıklamalar ve getirilen yeni düzenlemeler sonrası ABD’de endeksler haftayı %1,66’ya varan yükselişlerle tamamladı. Küresel piyasalarda risk iştahının bankacılık sistemine ilişkin artan endişeler ve atılacak adımlarla yön bulmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Bu sabah ABD vadelileri ve Alman DAX vadelisi pozitif hareket ediyor. Asya endeksleri ise Çin’de sanayi şirketlerinde kazançlarının düştüğüne ilişkin veri sonrası ağırlıklı olarak satıcılı seyrediyor. Bu sabah VIX 21 yakınlarına gerilerken ABD endekslerinde volatilitenin gerilese de bitmediğine işaret ediyor. Ons altın ise Cuma günü gördüğü 2000 yakınlarından 1970 yakınlarına gerileyerek güvenli liman arayışının azaldığına işaret ediyor.

Yurtiçi tarafta, VİOP-30 Endeksi cuma akşam seansını %0,33 sınırlı düşüşle tamamladı. Endeksin güne pozitif eğilimle başlaması ve gün içinde tepki yükselişi denemelerinin sürmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi