Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (27.02.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Güne yatay eğilimle başlayan ve gün içerisinde dar bir bant içerisinde hareket eden BİST100 Endeksi, günü %0,54 düşüşle 5.058,75’den tamamladı. TUPRS, OYAKC, EKGYO gibi hisseler endekse pozitif katkı sağlarken, Sınai Endeks %0,49 yükselişle pozitif, Bankacılık Endeksi ise %1,73 düşüşle negatif ayrıştı. BİST100 endeksinin %0,63 değer kazandığı haftada, Sınai Endeks %2,08 yükselirken Bankacılık Endeksi %1,41 düştü. BES devlet katkısı fonlarındaki hisse oranının %10’dan %30’a yükseltilmesi kapsamındaki alımlar geçen hafta büyük ölçüde tamamlanırken bu nedenle yükselişin momentum kaybedeceğini düşünüyoruz.

Bilanço açıklamaları devam ederken piyasada hisse ve sektörel bazlı ayrışmaların artacağını ve kar realizasyonu görülebileceğini öngörüyoruz. Küresel piyasalarda ise risk iştahı geçtiğimiz hafta zayıflamaya devam etti. Cuma günü ABD’de enflasyonun öncüsü kabul edilen çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi beklentileri aşarken endekslerde kar realizasyonları izlendi. VIX ise 21 üzerine yönelerek ABD borsalarında satış baskısının tekrar arttığına işaret ediyor. Cuma günü Avrupa endeksleri de satıcılı seyrederken Asya’da karışık bir seyir izlendi.

Bu sabah ABD vadelileri karışık seyrederken Alman DAX vadelisi alıcılı bir seyir izliyor. Asya Endeksleri ise karışık seyrediyor. VİOP-30 Endeksi Cuma akşam seansını %0,09 düşüşle yatay negatif eğilimle tamamladı. Endeksin güne hafif negatif eğilimle başlamasını ve gün içinde sınırlı da olsa satış baskısının devam etmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi