Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (25.05.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Güne alıcılı başlayan BİST100 Endeksi, holdingler ve bankalar öncülüğünde gün boyu gelen satışlarla günü %1,03 düşüşle 4.424,92’den tamamladı. Bankacılık Endeksi % 1,94, Sınai Endeks %0,56 değer kaybetti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci turun gerçekleşeceği 28 Mayıs tarihine kadar endeksin geniş bantta dalgalanmasını sürdüreceğini düşünüyoruz.

Global major borsalarda ise, ABD’de borç limitinin yükseltilmesi, G7 liderler zirvesi gibi konular takip ediliyor. Borç limiti konusunda hala anlaşmaya varılamaması ve dün Fed tutanaklarından çıkan faiz artışlarının sürebileceğine ilişkin mesaj, risk alma iştahını baskılıyor. Dün ABD ve Avrupa endeksleri günü düşüşle tamamladı. Bu sabah ABD vadelileri ve Asya endeksleri karışık, Alman DAX vadelisi hafif alıcılı bir seyir izliyor. VIX ise hafta başındaki 16 seviyesinden 20 seviyesi üzerine yükselerek ABD borsalarında volatilitenin ve satış baskısının arttığına işaret ediyor.

Yurt içinde, veri gündeminde bugün TCMB faiz kararı takip edilecek. Hem piyasa hem de bizim beklentimiz faizlerin %8,5 seviyesinde sabit tutulacağı yönünde. VİOP-30 endeksi akşam seansını yatay eğilimle tamamladı. Endeksin güne yatay eğilimle başlamasını ve dalgalı zayıf seyrin devam etmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi