Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (24.11.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Güne pozitif başlangıç yapan BIST-100 endeksi, seans içerisinde 4.864 ile yeni tarihi zirve seviyesini test ederken, endekste ağırlığı yüksek iki hissedeki dalgalı seyrin etkisiyle dalgalı bir seyir izleyerek günü %1,54 yükselişle 4.854,16’dan tamamladı. Bankacılık endeksi %4,31 yükselişle pozitif ayrıştı. Global risk alma iştahındaki güçlenme eğilimi devam ediyor. Yurtdışı majör borsalar günü genel olarak sınırlı yükselişlerle tamamladı. Kısa vadeli güçlü tepki yükselişi sonrası yurtdışı borsalarda yükselişin momentum kaybedeceğini ve sınırlı da olsa kar satışları yaşanabileceğini düşünüyoruz. Ancak bir sonraki Fed toplantısı ve ABD enflasyon verisine kadar global risk alma iştahındaki güçlenmenin devam etmesini bekliyoruz. Fed tutanaklarında bir çok Fed üyesi faiz artış hızının yavaşlatılmasını desteklerken, Fed ekonomistlerinin resesyon ihtimalinin %50’ye yükseldiği uyarısı yaptığı görüldü.

BIST yükselişini yeni tarihi zirve seviyelerini test ederek devam ettirirken, endeks ağırlığı ve etkisi yüksek birkaç hissedeki spekülatif hareketler gün içinde dalgalanmaya neden oluyor. Bankacılık endeksi TCMB faiz kararı öncesi pozitif ayrışırken, son çeyreğe ilişkin güçlü bilanço beklentileriyle bankacılık endeksindeki pozitif ayrışmanın bilanço dönemine kadar ara düzeltmelerle devam etmesini bekliyoruz. Kısa vadeli güçlü yükseliş eğilimi sonrası endekste sınırlı da olsa kar satışları yaşanabilir. Ancak endekste kar satışları yaşansa da düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilmeye devam edeceğini ve yükseliş trendinin bir sonraki bilanço dönemine kadar ara düzeltmelerle devam etmesini bekliyoruz.

Endeksin yeni zirve seviyelerini test etmeye devam etmesi beklenirken, endeks ağırlığı yüksek birkaç hissedeki spekülatif hareketler endeks bazında dalgalanmaya neden olabilir. Bugün ABD piyasaları kapalı olacak. Yurtiçinde gündem ise TCMB’nın saat 14:00’te açıklayacağı faiz kararı olacak. Bugünkü PPK toplantısında TCMB’nin politika faizini 150 baz puan indirerek faizleri %9,00 seviyesine indirmesi beklenmektedir. Faiz indiriminin genel piyasa üzerinde önemli bir etki yapması beklenmezken, banka karlarına etkisi pozitif olacağı için bankacılık hisselerindeki yükseliş eğiliminin devam etmesi beklenebilir.

VIOP-30 endeksi akşam seansını %0,20 düşüşle tamamladı. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya DAX vadelileri sınırlı pozitif seyrediyor. Asya borsalarında ise alıcılı bir seyir hakim. Endeksin güne pozitif eğilimle başlamasını beklerken, kar satışları yaşansa da bunun alım fırsatı olarak kullanılarak yükseliş trendinin devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi