Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (24.03.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Güne hafif düşüşle başlayan BİST100 Endeksi, gün boyu dalgalanarak kapanışa yakın bankalar öncülüğünde gelen alımlarla günü %1,22 yükselişle 5.061,99 yükselişle tamamladı. Bankacılık Endeksi %2,29, Sınai Endeks %0,98 yükseliş kaydetti. Seçim belirsizliği nedeniyle kısa vadede tepki yükselişleri görülse de 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçime kadar piyasadaki dalgalı seyrin devam edeceğini ve global piyasalardaki bankacılık sektörü risklerinin yükselmesinin de dalgalanmayı artıracağını düşünüyoruz.

Küresel major borsalar, ABD’deki bankacılık sistemine ilişkin gelişmelerle yön buluyor. Son olarak ABD Hazine Bakanı Yellen, mevduatları korumak için daha fazla adım atmaya hazırız açıklamasında bulundu. Dün Asya ve ABD endeksleri günü yükselişlerle tamamlarken Avrupa’da karışık bir seyir izlendi. Bu sabah ABD vadelileri alıcılı seyrederken Alman DAX vadelisi ve Asya endekslerinde karışık bir seyir izleniyor. VIX ise 22 üzerinde seyrini korurken ABD endekslerinde volatilitenin bitmediğine işaret ediyor.

Yurtiçinde ise dün TCMB’nin faiz kararı takip edilirken, beklentiye paralel olarak faiz oranında değişime gidilmedi. VİOP-30 Endeksi akşam seansını %0,32 sınırlı düşüşle tamamladı. Endeksin güne negatif eğilimle başlaması ve gün içinde dalgalı seyir oluşması beklenir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi