Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (23.05.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Haftanın ilk işlem gününe satıcılı başlayan BİST100 Endeksi, gün boyu dalgalanarak günü %0,79 düşüşle 4.466,19’dan tamamladı. Bankacılık Endeksi %3,35 düşüşle negatif ayrışmayı sürdürürken Sınai Endeks %0,31 değer kazandı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci turun gerçekleşeceği 28 Mayıs tarihine kadar endeksin geniş bantta dalgalanmasını sürdüreceğini düşünüyoruz.

Global major borsalarda ise, ABD’de borç limitinin yükseltilmesi, G7 liderler zirvesi gibi konular takip ediliyor. Borç limiti konusunda hala anlaşmaya varılamaması risk alma iştahını baskılıyor.

Dün ABD ve Avrupa endeksleri günü karışık seyirlerle tamamladı. Bu sabah ABD vadelileri pozitif, Alman DAX vadelisi satıcılı ve Asya endeksleri karışık bir seyir izliyor. VIX ise 17 seviyesine yükselirken ABD borsalarında volatilitenin bir miktar arttığına işaret ediyor.

Yurt içinde, VİOP-30 endeksi akşam seansını %0,20 sınırlı yükselişle tamamladı. Endeksin güne pozitif eğilimle başlamasını ancak bu tepki yükselişlerinin satış fırsatı olarak değerlendirilerek gün içinde dalgalı zayıf seyrin devam etmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi