Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (22.05.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Perşembe gününe yükselişle başlayan BİST100 Endeksi, gün boyu gelen satışlarla günü %3,43 düşüşle 4.501,73’den tamamladı. THYAO, EREGL, TUPRS gibi endeks ağırlığı yüksek hisseler endeksi baskılarken Sınai Endeks %3,12, Bankacılık Endeksi % 3,64 geriledi. Haftalık bazda ise BİST100 %6,13 gerilerken Sınai Endeks %0,59 yükseldi ve Bankacılık Endeksi ise %20,69 düşüşle negatif ayrıştı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci turun gerçekleşeceği 28 Mayıs tarihine kadar endeksin geniş bantta dalgalanmasını sürdüreceğini düşünüyoruz.

Global major borsalarda ise, ABD’de borç limitinin yükseltilmesi, G7 liderler zirvesi gibi konular takip ediliyor. Risk alma iştahı korunurken endeksler geçen haftayı %1-3 arasında değişen yükselişlerle tamamladı. Bu sabah ABD vadelileri ve Alman DAX vadelisi satıcılı seyrederken Asya endekslerinde genelde alıcılı bir seyir hakim. VIX ise 16 yakınlarında seyrederek ABD borsalarında volatilitenin ve satış baskısının düşük seyrettiğine işaret ediyor.

Yurt içinde, VİOP-30 endeksi perşembe akşam seansını yatay eğilimle tamamladı. Endeksin güne tepki alımlarıyla başlamasını ancak gün içinde bu tepki yükselişlerinin satış fırsatı olarak değerlendirilerek dalgalı zayıf bir seyir oluşmasını bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi