Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (21.03.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Haftanın ilk işlem gününe düşüşle başlayan BİST100 Endeksi, satıcılı seyrini gün boyu korudu ve genele yayılan satışlarla günü %3,13 düşüşle 4.975,47’den tamamladı. Bankacılık Endeksi %2,85 düşüşle pozitif, Sınai Endeks %3,73 düşüşle negatif ayrıştı. Geçen hafta sonu gelen tepki yükselişinin şirket geri alımları, BES’lerin ve varlık fonunun alımlarına rağmen zayıf kalması, satıcılı seyrin devamına neden oluyor. Seçim belirsizliğinin yanına global piyasalardaki bankacılık sektörü risklerinin yükselmesi de risk iştahının zayıflamasına neden olmaktadır. Bu belirsizliklerle kısa vade de piyasada tepki yükselişleri görülse de 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçime kadar dalgalı seyrin devam edeceğini düşünüyoruz.

Küresel major borsalarda ise ABD’li banka SVB’nin iflasının ardından oluşan endişeleri yatıştırmak için yeni tedbirler açıklanmaya devam ediyor. ABD’de Hazine’nin bankacılık krizinin büyümesi halinde mevduatlara garanti vermeyi değerlendirdiği açıklandı. Alınan önlemlerle beraber endişeler bir miktar yatışırken, dün ABD ve Avrupa’da endeksler günü yükselişlerle tamamladı. Bu sabah ABD vadelileri, Alman DAX vadelisi ve Asya’da endekslerdeki pozitif tablo devam ediyor. VIX endeksi 24 puan yakınlarına gerilerken, ABD borsalarında volatilitenin azalsa da sürdüğüne işaret ediyor. Ons altın ise bu sabah 1980 yakınlarında seyrederek güvenli liman arayışının sürdüğüne işaret ediyor.

Kısa vadede yurtdışı piyasalarda yüksek volatilitenin Fed toplantısına kadar devam etmesi beklenmektedir. Yurtiçinde VİOP-30 Endeksi akşam seansını %0,01 düşüşle yatay tamamladı. Endeksin güne hafif pozitif başlamasını ancak gün içinde dalgalı zayıf seyrin devam etmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi