Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (20.01.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Güne hafif düşüşle başlayan BİST100 Endeksi, dalgalı seyrettiği günü %0,71 yükselişle 5.422,37’den tamamladı. THYAO, GUBRF, SISE gibi hisseler endeksi desteklerken, Bankacılık Endeksi dün, %0,92 yükselişle pozitif ayrıştı. Endekste bilanço dönemi öncesi, güçlü bilanço beklentileri olan hisselerde ayrışmaların sürmesini bekleriz. Seçim dönemi öncesinde ise volatilite azalsa da devam ediyor. Seçimlerin işaret edildiği üzere Mayıs ayı ortasında olması durumunda güçlü bilanço beklentileri olan şirketlerde yükselişin devam etmesi beklenir.

Küresel tarafta ise Fed üyelerinin sıkı para politikasının süreceğine yönelik mesajları risk iştahı üzerinde baskı yarattı. Dün ABD, Avrupa ve Asya Endekslerinde satıcılı bir seyir izlendi. Bugün de piyasalar Fed üyelerinin açıklamalarına odaklanacak. Şahin açıklamalar risk iştahı üzerindeki baskının artmasına neden olabilir.

Bu sabah endekslerde toparlanma çabası izleniyor. ABD vadelileri ve Alman DAX vadelisi pozitif eğilimle işlem görürken, Asya Endeksleri de alıcılı seyrediyor. VIOP-30 endeksi akşam seansını %0,29 yükselişle tamamladı. Endeksin güne pozitif eğilimle başlamasını ancak yükselişlerin kar satışı fırsatı olarak kullanılmasını bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi